Waloryzacja emerytur 2022. Wiadomo, o ile muszą wzrosnąć emerytury od 1 marca

GUS podał dziś ostatnie dane potrzebne do określenia minimalnej waloryzacji emerytur w 2022 roku. Wyniesie ona co najmniej 5,7 proc. - wyliczyli eksperci Instytutu Emerytalnego. To by jednak oznaczało, że inflacja będzie zjadać świadczenia.

Realny wzrost wynagrodzeń w 2021 wyniósł 3 proc. podał GUS. Zatem waloryzacja świadczeń od 1 marca wyniesie 5,7 proc., a minimalna emerytura 1322,18 zł - wylicza Instytut Emerytalny.

Emeryci muszą się przygotować na ciężki 2022 rok. Kiedy inflacja zbliża się do 10 proc. waloryzacja ich świadczeń będzie niemal o połowę mniejsza. Inflacja stycznia i lutego zje to, co dostaną w marcu. Rząd powinien rozważyć wyższą waloryzację procentową i drugą waloryzację we wrześniu - komentuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.

Reklama

Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2022 roku?

Wskaźnik waloryzacji ustala się jako średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (bierze się pod uwagę wskaźnik inflacji zwykłej lub emeryckiej w poprzednim roku kalendarzowym), zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnik zwiększenia określi rząd.

Niestety przy rekordowej inflacji - a prognozuje się, że średnioroczna wyniesie ona 7-8 proc. - waloryzacja na minimalnym poziomie wynikającym z przepisów, oznaczać będzie, że siła nabywcza emerytur będzie się obniżać.

Zdaniem ekspertów to właśnie odpowiednio wysoka waloryzacja powinna służyć ochronie realnej wartości emerytur, a nie pozasystemowe świadczenia jak 13-ki i 14-ka (była jednorazowa i nie dostali jej wszyscy emeryci, bo w całości trafiła tylko do osób, których świadczenia nie przekroczyły 2900 zł brutto).

Eksperci Instytutu Emerytalnego uzasadniają, że to właśnie mechanizm waloryzacji jest najbardziej sprawiedliwy i powinien być jedyną formą wzrostu świadczeń. Jednak obecnie w czasie wysokiej inflacji zasadnym jest wprowadzenie drugiej waloryzacji (od 1 września) w sytuacji, gdy wskaźnik inflacji przekroczyłby określony poziom.  

Monika Krześniak- Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »