Wyższa płaca minimalna. Niewielu wie, że może niemal „bezkosztowo” oszczędzać na emeryturę

Rząd proponuje, aby od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 4626 zł. To wpływa też na niektóre warunki Pracowniczych Planów Kapitałowych, w których oszczędza 3,5 mln Polaków. Nowa płaca minimalna oznacza, że więcej osób będzie mogło obniżyć swoją wpłatę do programu zachowując standardowe dopłaty pracodawcy i państwa. Takie uprawnienie mają osoby o relatywnie niskich zarobkach.

Po czwartkowym posiedzeniu rządu poznaliśmy wreszcie długo wyczekiwaną propozycję wysokości płacy minimalnej na 2025 rok. Ma wynieść 4626 zł, co oznacza wzrost o 326 zł w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 lipca 2024 roku (4 300 zł), czyli o 7,6 proc." . Przypomnijmy, że w bieżącym roku płaca zmienia się dwa razy czyli od stycznia do czerwca jest to 4242 zł, a od lipca będzie to 4300 zł.

Teraz ta i inne propozycje trafią do konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, ale ma to charakter opiniowy, więc ostatecznie decyduje rząd. Po podaniu oficjalnej proponowanej kwoty pojawiły się wątpliwości czy to jest minimum tego co musi zaproponować rząd zgodnie z ustawą, czy jednak kwota jest powyżej tego poziomu.

Reklama

Jak wyjaśniał Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, prawdopodobnie MF przyjął taką interpretację, że wzrost liczymy od kwoty płacy minimalnej za II półrocze czyli 4300  (a nie średniej w 2024 roku), a tzw. wskaźnik weryfikacyjny liczymy od założeń budżetu państwa (a nie w oparciu o prognozy z ustawy budżetowej).

Płaca minimalna według liberalnych zasad

- Co oznaczałoby, że rząd przyjął minimalny dopuszczalny poziom płacy minimalnej, jaki wynika z najbardziej 'liberalnego' interpretowania przepisów ustawy - skomentował Kozłowski.

Płaca minimalna wpływa też na PPK. Jak pisaliśmy, pracownicy z relatywnie niskimi zarobkami mogą obniżyć wpłatę własną, zachowując wpłatę podstawową pracodawcy. To bardzo korzystne rozwiązanie dla tej grupy, choć relatywnie rzadko wykorzystywane dotychczas.

Kto konkretnie będzie mógł obniżyć wpłatę, zachowując dopłaty pracodawcy i państwa, przy zaproponowanej przez rząd płacy minimalnej na przyszłym rok?

- Wzrost płacy minimalnej wpływa w dwóch istotnych aspektach na PPK. W pierwszej kolejności na to, kto może skorzystać z obniżenia wpłaty podstawowej. Zgodnie z przepisami jeżeli wynagrodzenie nie przekracza 120 proc. płacy minimalnej to uczestnik PPK może obniżyć na swój wniosek swoją wpłatę nawet do 0,5 proc. (wpłata podstawowa pracownika wynosi 2 proc.). Od stycznia 2025 roku limit będzie wynosił 5551 zł, bo zgodnie z propozycją Rady Ministrów płaca minimalna wzrośnie do kwoty 4626 zł - wyjaśnia Oskar Sobolewski, ekspert w dziedzinie systemu emerytalnego i prawa pracy.

Drugi ważny wskaźnik zależny od płacy minimalnej to limit wpłat, który uprawnia do otrzymania dopłaty rocznej czyli 240 zł od państwa. W 2025 roku by ją dostać, wpłaty własne na PPK w całym roku muszą wynieść co najmniej 971,46 zł. W przypadku osób z obniżoną wpłatą własną wystarczy 1/4 tej kwoty. 

W PPK uczestniczy obecnie 3,48 mln osób z 323 tys. podmiotów. Jednocześnie liczba aktywnych rachunków PPK wynosi 4,1 mln (można mieć więcej niż jeden rachunek, np. gdy ktoś zmieniał pracodawcę). Aktualna partycypacja w programie wynosi 47,05 proc. (liczona jako odsetek uprawnionych w firmach, w których działają PPK), przy czym najbardziej dynamicznie rośnie w firmach zatrudniających ponad 250 osób, gdzie zbliża się do 74 proc.

Wartość aktywów netto według ostatnich danych (koniec kwietnia) wynosi 25,59 mld złotych. Na rachunki uczestników PPK wpłynęły do tej pory z Funduszu Pracy wpłaty powitalne w łącznej kwocie 799 mln złotych oraz dopłaty roczne w łącznej kwocie 1,563 mld złotych.

Monika Krześniak-Sajewicz

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płaca minimalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »