Za karę mogą zmniejszyć emeryturę. Wystarczy nie zapłacić do 25 czerwca
Emerytura może zostać zmniejszona z powodu zadłużenia powstałego przez niepłacenie abonamentu RTV. Tylko 1 na 3 osoby opłaca abonament RTV. Tak wynika z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która czas na opłatę abonamentu daje do 25. dnia miesiąca. Jeśli nie płacimy, skarbówka może ściągnąć środki z konta lub z emerytury.
- Emerytura może zostać zajęta przez skarbówkę, jeśli nie płacimy abonamentu RTV mimo wcześniejszej rejestracji odbiorników.
- Poczta Polska monitoruje stan opłacania abonamentu w przypadku osób, które zarejestrowały się do jego pokrywania.
- Jeśli z zapłatą abonamentu zalega senior, urząd skarbowy w ramach pokrywania zadłużenia może zająć emeryturę.
Abonament RTV pobiera Poczta Polska, która dba, by zarejestrowane odbiorniki były regularnie opłacane. Jeśli zarejestrowaliśmy odbiornik, a przestaliśmy płacić, narażamy się na problemy. W przypadku gdy zadłużenie abonamentowe dotyczy emeryta, urząd skarbowy może pomniejszyć jego emeryturę.
Zarejestrowanie odbiorników na Poczcie Polskiej sprawia, że trzeba płacić abonament do 25. dnia każdego miesiąca. To ostateczny termin regulowania należności. Stawki abonamentu RTV to:
- 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub telewizor i radio,
- 8,70 zł miesięcznie za radio.
Jeśli nie płacimy abonamentu RTV, możemy mieć problem ze skarbówką. Wystarczy, że pocztowcy zweryfikują nas jako dłużnika, a zostanie zaadresowane wezwanie do zapłaty. Po jego otrzymaniu, mamy 7 dni na uregulowanie braków.
Jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone, sprawa zwykle jest przekazana do urzędu skarbowego. Wtedy pokrycie zaległości odbyć się może na kilka sposobów, a jeśli zadłużenie dotyczy emeryta, fiskus może zająć część jego emerytury. Zadłużenie abonamentowe skarbówka pokrywa z:
- rachunku bankowego,
- nadpłaty podatku,
- emerytury,
- pensji,
- za pośrednictwem komornika.
Nie wszystkim seniorom grozi zmniejszenie emerytury za niepłacenie abonamentu RTV. Osoby wyjęte spod tego obowiązku to:
- emeryci po 75. roku życia,
- zaliczani do I grupy inwalidzkiej,
- będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby po 60. roku życia z emeryturą, która nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.
Przemysław Terlecki