ZUS: Kolejni emeryci dostaną pieniądze. To 1,5 mln osób

Trwają wypłaty 14. emerytur - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W najbliższy piątek ok. 1,5 mln uprawnionych otrzyma pieniądze.

Około 1,5 mln osób otrzyma w piątek (15 września) czternaste emerytury. Oznacza to, że świadczenie - licząc od 1 września - trafi w sumie do prawie 5 mln osób na łączną kwotę ok. 10,5 mld zł - przekazał w środę ZUS.

"Kwota wypłaconych świadczeń wzrośnie do ok. 10,5 mld zł"

15, 20 i 25 września tego roku kolejni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 2650 zł brutto.

- Wypłata 14. emerytury jest kontynuowana. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Po piątkowych przelewach kwota wypłaconych świadczeń wzrośnie do około 10,5 mld złotych - powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Reklama

- Zgodnie z harmonogramem 15 września "czternastka" trafi do następnych 1,5 mln osób. W sumie czternastki otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln osób - dodała szefowa ZUS.

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Będzie można otrzymać tylko jedną "czternastkę", a w przypadku renty rodzinnej, kwota "czternastki" zostanie podzielona pomiędzy wszystkich uprawnionych po równo."Czternastki" nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do "czternastki", np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

"Czternastka" przysługuje, gdy emerytura nie przekracza 5500 zł brutto

14. emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę.

Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że "czternastka" przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

"Czternastka" jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | renty | seniorzy | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »