ZUS wyśle listy do milionów Polaków. Trzeba je uważnie przeczytać
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczyna wysyłkę listów do seniorów z informacjami dot. tegorocznej waloryzacji i 13. emerytury. Waloryzacja podstawowego świadczenia i wypłata trzynastek odbywa się "automatycznie", więc - przynajmniej w teorii - list z ZUS-u jest tylko formalnością. Jednak doświadczenie pokazuje, że ZUS popełnia błędy wyliczając świadczenia, warto więc nie lekceważyć listu. Najlepiej go uważnie przeczytać, zachować i - w razie wątpliwości domagać się ponownego przeliczenia świadczeń.
Wyjaśnijmy, w liście z ZUS seniorzy znajdą wspomniane dwie ważne informacje (waloryzacja i 13. emerytura), a Zakład połączył wysyłkę ze względów oszczędnościowych.
Dla porządku - seniorzy nie muszą czekać do końca kwietnia - (w niektórych przypadkach nawet do maja - dostarczenie listu może się przecież opóźnić) na informację o wysokości przyznanego świadczenia. Mogą to zrobić szybciej korzystając z indywidualnego konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Oczywiście wymaga to założenia specjalnego konta.
Marcowa waloryzacja emerytur już została przeprowadzona. Seniorzy otrzymali przelewy i na tej podstawie mogą ocenić prawidłowość wyliczenia świadczenia. Warto przypomnieć, że tegoroczna waloryzacja przekroczyła 12 proc. W sytuacji, gdy świadczeniobiorca ma wątpliwości co do kwoty emerytury po waloryzacji, może - po otrzymaniu listu z ZUS lub po sprawdzeniu na PUE ZUS domagać się sprawdzenia (korekty).
Co ważne, można się odwołać od decyzji ZUS do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem samego ZUS. Jednak należy to zrobić w ciągu miesiąca od otrzymania pisma z ZUS.
Dodajmy, że w tym roku wysokość trzynastej emerytury to 1780,96 zł brutto, jednak od świadczeń pobierana będzie składka zdrowotna i zaliczki na podatek dochodowy, więc wyliczenie świadczenia na rękę wcale nie jest takie proste i warto zapoznać się danymi z ZUS, które zostaną przekazane w liście wysłanym w kwietniu.
Jedynie dla porządku wyjaśnijmy, że 13. emerytura to jednorazowe wsparcie, które przysługuje osobom pobierającym różnego rodzaju świadczenia (emerytury i renty z ZUS, emerytury i renty rolnicze z KRUS, emerytury i renty "mundurowe", emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające).
ZUS nie jest nieomylny. Z danych, które ujawnił resort rodziny wynika, że w latach 2016-2022 wydano ponad 17 tys. błędnych decyzji, które później trzeba było poprawiać (ponowne przeliczenie świadczenia i wypłata wyrównania).
Najczęściej takie sporne sprawy dotyczą wyliczenia wysokości świadczenia w momencie przechodzenia na emeryturę, ale także waloryzacja czy wypłata dodatkowych świadczeń (np. 13. emerytura) powinny stać się obiektem zainteresowania seniorów.
***