1,5 miliona nowych kart Visa w 2001
Liczba kart Visa wydanych w Polsce przekroczyła na koniec 2001 roku 7,4 miliona, z czego ponad 6 milionów zostało wydanych w ciągu ostatnich trzech lat.
W ciągu ostatniego roku kartami Visa wydanymi w Polsce zawarto ponad 248 milionów transakcji na łączną kwotę równą w przeliczeniu 13,9 miliarda USD. 98% obrotów kartami Visa realizowanych jest w Polsce. Według szacunków łączna liczba wydanych w Polsce do końca 2001 r. bankowych kart płatniczych wszystkich systemów przekroczyła 13,2 miliona.
Liczba wydanych w Polsce kart Visa przekroczyła pierwszy milion w końcu 1998 r., zaś tylko w ubiegłym roku Visa odnotowała wzrost liczby wydanych kart o półtora miliona. Pomimo spowolnienia gospodarki i negatywnych czynników makroekonomicznych, bardzo dobry pod tym względem był czwarty kwartał ub. roku, gdy na rynku przybyło około 500 tys. kart Visa.
Szybciej, niż liczba kart Visa (wzrost 26%), zwiększyła się w ub. roku liczba zawartych nimi transakcji. Było ich 248,5 mln., co w porównaniu do 2000 r. oznacza wzrost o 44%. Jeszcze szybszy wzrost zanotowano pod względem łącznej wartości transakcji, która zwiększyła się o 50%, osiągając w przeliczeniu 13,9 mld USD. Wskazuje to na coraz częstsze posługiwanie się kartami Visa przez Polaków.
"7,4 miliona kart Visa w połączeniu z coraz częstszym posługiwaniem się nimi pokazują, że karta Visa stała się już nieodzowną częścią życia dużej części społeczeństwa polskiego" -- stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalny Visa International w Polsce. "98% obrotów kartami Visa realizowanych jest w Polsce, co wskazuje, że karta Visa stała się prawdziwie krajowym środkiem płatniczym" -- dodała Małgorzata O’Shaughnessy.
Pod względem liczby wydanych kart Visa ogółem największymi emitentami kart Visa są bank PKO Bank Polski S.A. - wydawca 2 654 tys. kart oraz ING Bank Śląski S.A. - 1 273 tys. kart. Trzy kolejne banki wydały ponad 500 tys. kart Visa; są to Bank Zachodni WBK SA, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A. i Millennium BIG Bank GDAŃSKI S.A. Sześć kolejnych banków wydało ponad 100 tys. kart Visa każdy.
"Polacy mogą korzystać z całej gamy kart Visa wszelkiego koloru i rodzaju, dostosowanych do potrzeb różnych grup polskiego społeczeństwa, od dominujących kart debetowych przez karty kredytowe po karty wirtualne dla internautów" -- mówi Małgorzata O’Shaughnessy. W lutym br. Visa została uhonorowana nagrodą specjalną Alicja 2001 za "talię kart Visa", tj. za - jak to określono - karty przyjazne konsumentom, czyli powszechnie dostępne, przydatne i lubiane przez polskie rodziny.
Wśród kart Visa szybko rośnie udział kart typu kredytowego. W ciągu ostatniego roku liczba kredytowych kart Visa zwiększyła się o 65% i wynosi obecnie 7% ogólnej liczby kart Visa. Do końca grudnia ub. roku banki w Polsce wydały prawie 525 tys. kart kredytowych Visa różnych typów, tj. Visa Classic, Visa Gold i Visa Electron.
Karty kredytowe uważane są za nowoczesny produkt bankowy i instrument płatniczy, gdyż umożliwiają stały, całodobowy dostęp do odnawialnego kredytu konsumpcyjnego oraz realizację bezgotówkowych płatności w kraju i za granicą. Dodatkowo karty kredytowe dają konsumentom możliwość samodzielnego decydowania o terminie spłaty kredytu, oferując w oznaczonym okresie opcję kredytu bez oprocentowania. Karty kredytowe Visa wydaje w kraju 9 banków, a kilka kolejnych planuje zaoferowanie ich swoim klientom w roku bieżącym. Według szacunków, na koniec 2001 r. łączna liczba kart kredytowych wszystkich systemów płatniczych wydanych w kraju wyniosła ok. 570 tys.
Szybszy wzrost liczby kart kredytowych Visa w zestawieniu z liczbą kart Visa ogółem dał się zauważyć również w latach poprzednich. Udział ten wzrastał z 3,6 % w 1999 r. do 5% w 2000 r i 7% w roku ubiegłym. Spośród 9 banków wydających swoje karty kredytowe Visa największym ich emitentem jest Citibank.
Dla przykładu, w Hiszpanii w ub. roku karty kredytowe stanowiły 42% wszystkich kart Visa, a we Włoszech - 21%. Największy udział - aż 53% - występuje w Wielkiej Brytanii, gdzie proces wprowadzania kart płatniczych rozpoczął się od kart kredytowych. W Polsce udział ten wynosi 7% i jest wyraźnie wyższy niż w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, wśród których największy udział występuje na Węgrzech (5%) i w Czechach (2%).
Pierwszą kartę kredytową Visa, która zarazem była pierwszą międzynarodową kartą kredytową wydaną w Polsce, wyemitował Citibank. Jesienią 1997 r. wydał on dwa typy karty kredytowej Visa, tj. Visa Gold pod nazwą własną banku - Citibank Gold oraz Visa Classic pod nazwą Citibank Silver. Citibank był również pierwszym emitentem kredytowej karty Visa tzw. co-branded, czyli wydanej wspólnie przez bank i inną firmę. Była to wyemitowana we wrześniu 1999 r. karta Citibank - Elle. W tym samym roku kredytowe karty Visa Classic zostały wyemitowane jeszcze przez WBK SA oraz Pekao SA. W 2000 r. Bank Śląski S.A. oraz GE Capital Bank S.A., jako pierwsze wydały kredytową kartę Visa Electron - do tamtej pory polskie banki wydawały Visa Electron wyłącznie jako karty debetowe. W ub. roku wydana została kredytowa karta Visa Electron Żagiel Kredyt Banku SA.
W Polsce do Visa International należy 40 instytucji finansowych, zaś 34 jest emitentami kart Visa. Spośród 7 421 tys. wydanych na koniec 2001 r. w kraju kart Visa, 6 031 tys. to karty Visa Electron, 1 095 tys. - karty Visa Classic, 185 tys. - karty Visa Business oraz 110 tys. to karty typu Premium, z których w Polsce wydawane są karty Visa Gold
i Visa Platinum.
Visa to największy międzynarodowy system płatniczy. Wypukłe karty Visa akceptuje na świecie ponad 24 mln punktów handlowo-usługowych, z czego w Polsce ponad 112,6 tys. punktów. Posiadacze kart Visa Electron oraz innych kart Visa z paskiem magnetycznym mogą płacić nimi w Polsce w prawie 63 tys. punktów wyposażonych w elektroniczne terminale POS. Karty Visa umożliwiają podejmowanie gotówki w ponad 730 tys. bankomatów na świecie, zaś w Polsce w ponad 6,4 tys. bankomatów należących do globalnej sieci Visa. Wartość transakcji realizowanych na świecie przy użyciu wszystkich kart Visa to ponad 2 bln dolarów rocznie.