10 procent gospodarstw w Polsce ma problemy

Osoby w wieku 20-40 lat są najbardziej skłonne do zaciągania zobowiązań finansowych. Tak wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Jak wyjaśnia dyrektor generalny KPF Andrzej Roter, wielu kredytobiorców postępuje zbyt pochopnie nie szacując swoich możliwości. To rodzi problemy ze spłatą zobowiązań. Stąd Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych zainicjowała kampanię pod nazwą Kredytobranie 2.0. Dobre Praktyki Konsumenta. Andrzej Roter zwraca uwagę, że chodzi nie tylko o promowanie wiedzy ale także postaw osób zaciągających kredyty.

Stąd kampania skierowana jest do wszystkich grup społecznych, bez względu na poziom wykształcenia. Okazuje się bowiem, że podejście nie zawsze etyczne do zaciągania zobowiązań wykazują konsumenci o takim profilu, że nie można powiedzieć, iż mają niski poziom wiedzy. Są to często ludzie wykształceni, dość zamożni i mieszkający w dużych miastach.

Reklama

Doktor Kazimierz Janiak - prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej zwraca natomiast uwagę, że zaciągając kredyt powinniśmy rozróżnić zachciankę od tego, co jest nam rzeczywiście potrzebne. Przedkładając zachciankę nad potrzebę możemy sobie naprawdę napytać biedy i doprowadzić siebie i swoich najbliższych do wykluczenia społecznego.

Badania wykazały, że istotne problemy z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań finansowych ma 10 procent gospodarstw w Polsce.

Organizatorzy kampanii upominają, by przed podpisaniem umowy bezwzględnie upewnić się ile wynosi suma wszystkich kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu i jakie są terminy spłat. To pozwoli potwierdzić czy stać nas na zaciągnięcie kredytu i terminową spłatę.Kampania zaorganizowana została wspólnie ze Stowarzyszeniem Konsumentów Polskich.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zadłużenie | długi | KNF | kredyt | długi Polaków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »