10 sposobów na trafioną inwestycję

39 proc. z 3888 osób inwestujących przez internet, które sprawdziły swój profil inwestycyjny w ankiecie Money Makers, deklaruje, że lokuje oszczędności głównie na lokatach bankowych. Tymczasem depozyty nie zawsze są idealnym sposobem oszczędzania.

Aktywni inwestorzy oraz osoby oszczędzające długoterminowo powinny korzystać również z innych instrumentów finansowych, takich jak obligacje, akcje czy fundusze inwestycyjne. Jak wybrać właściwą inwestycję, która spełni nasze oczekiwania? Oto kilka podpowiedzi.

1. Określ cel inwestycji

Rzadko się zdarza, byśmy wsiedli do pociągu czy samochodu nie znając celu naszej podróży. Gdy wiemy, gdzie chcemy się dostać, łatwiej nam jest zaplanować podróż. Podobnie jest z inwestycjami. Jest wiele celów, na które warto oszczędzać. Przykładowo: na emeryturę czy edukację dzieci. Co ciekawe aż 87 proc. Polaków odczuwa lęk i niepokój na myśl o wysokości swojej przyszłej emerytury (badanie Instytutu Homo Homini na zlecenie agencji On Board PR), jednak oszczędza na nią regularnie zaledwie 14 proc. ("Postawy Polaków wobec oszczędzania", raport Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, TNS Pentor).

Reklama

2. Określ horyzont inwestycji

Czas w inwestowaniu odgrywa znaczącą rolę. Gdy mamy go wystarczająco dużo i jesteśmy cierpliwi, możemy skorzystać z bardziej ryzykownych instrumentów finansowych, które dadzą szansę na większy zysk. Inwestując długoterminowo, możemy wykorzystać nawet kilka hoss na rynkach, a także mamy czas na właściwe zmiany w trakcie inwestycji, by zachować już wypracowane zyski.

Inwestując krótkoterminowo, wybierajmy raczej bezpieczne inwestycje. Zbyt duży apetyt na zysk może nas zmusić do zaakceptowania straty, gdy zainwestujemy tuż przed spadkami, i wkrótce potem pieniądze te będą nam potrzebne.

Jak wynika z tegorocznych badań, przeprowadzonych na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego przez TNS Pentor, 96 proc. klientów instytucji, które figurują w "ostrzeżeniach publicznych KNF", jest pewna lub spodziewa się, że w sytuacji upadłości takiej instytucji odzyska swoje pieniądze. Przykłady Amber Gold czy Finroyal zapewne w kolejnej edycji badania drastycznie zmniejszyłyby ten wynik.

3. Określ sposób dokonywania wpłat

W zależności od tego, czy jesteś gotowy rozpocząć inwestycję z jednorazową wpłatą w większej wysokości, czy też zdecydujesz się na systematyczne inwestowanie mniejszych kwot, będziesz miał do wyboru różne produkty finansowe. Ta decyzja jednak może również zależeć od bieżącej sytuacji rynkowej.

Jeśli chcesz inwestować w strategie akcyjne, a nie masz pewności czy w najbliższym czasie nie będzie spadków, inwestycje możesz rozłożyć na kilka mniejszych, regularnych wpłat, by ograniczyć ryzyko.

4. Sprawdź, kto będzie zarządzał inwestycją

Gdy zdecydujesz się na indywidualne konto inwestycyjne (asset management) czy na inwestowanie w fundusze inwestycyjne, dowiedz się, kto będzie zarządzał twoimi pieniędzmi. W obu przypadkach muszą to być licencjonowani doradcy inwestycyjni. Najlepiej, by mieli jak najdłuższe doświadczenie i zarządzali dotychczas jak największą wartością aktywów.

Informacje o zarządzających bez problemów znajdziesz na stronach internetowych tych instytucji. Najlepsi doradcy inwestycyjni zarządzali aktywami przekraczającymi dziesiątki miliardów złotych.

5. Fundusze inwestycyjne czy indywidualna inwestycja?

Inwestowanie w fundusze polega na nabywaniu ich jednostek uczestnictwa. Zarządzający za pieniądze inwestorów kupują wybrane aktywa. Jednak członkowie funduszu nie mają możliwości podglądu, w co i jak dokładnie inwestuje fundusz. Jeśli chcesz znać dokładny skład twojego portfela oraz mieć informację o historii transakcji, powinieneś zdecydować się na indywidualne zarządzanie inwestycjami (asset management).

W asset management wszystkie aktywa cały czas należą do ciebie, a zarządzający po prostu wyręczają cię w podejmowaniu decyzji, zawsze zgodnie z wybraną strategią inwestycyjną.

6. Sprawdź koszty inwestycji

Koszty inwestycji mają ogromny wpływ na jej ostateczny wynik. Zobacz przykład, jak wysokość opłat wpływa na zgromadzony po 20 latach kapitał.

Na początek wpłacasz 40 000 zł, a następnie 550 zł miesięcznie (6600 zł rocznie), 50 proc. w fundusz akcyjny i 50 proc. w fundusz zrównoważony, za pośrednictwem ubezpieczenia połączonego z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Po 20 latach możesz zgromadzić w ten sposób prawie 405 000 zł. Jednak gdyby obniżyć koszty, inwestując bezpośrednio w fundusze bez polisy, ostateczny wynik mógłby być już o ponad 100 000 zł wyższy.

Każdy procent kosztów zmniejsza wysokość twoich wpłat i aktywów - powodując, że inwestujesz mniej i mniej pieniędzy pracuje na przyszłe zyski.

7. Sprawdź dostęp do zarządzania i informacji

Jeśli chcesz być na bieżąco z wynikami inwestycji i mieć łatwą możliwość zarządzania (zmiany strategii, zmiany alokacji funduszy, dodatkowych wpłat, wypłat), powinieneś porównać, jakie możliwości oferuje ci w tym zakresie dana instytucja. Najlepiej jest założyć konto demo i sprawdzić samodzielnie możliwości systemu. Istotne są też formy kontaktu: im jest ich więcej, tym większa elastyczność w zarządzaniu inwestycją.

8. Nie kupuj byle gdzie

Gdy rozmawiasz o własnych pieniądzach, miej pewność, że osoba, z którą rozmawiasz, wie, o czym mówi. Powinna być w stanie rzeczowo i zrozumiale odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania.

Inwestowanie to proces dopasowania rozwiązań do ciebie. Jeśli ktoś tego nie robi, a próbuje cię przekonać, że ma jedynie idealne rozwiązania, to powinieneś być ostrożny. Pamiętaj też, że doradcą finansowym może nazwać się każdy, że nie potrzeba do tego żadnych egzaminów czy licencji - stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

9. Wyniki oceniaj po benchmarkach, a nie tylko według oczekiwań

Wiele instytucji próbuje podkoloryzować oferowane produkty, pokazując ci procenty, których realnie nie można uzyskać. Ubruttowione oprocentowanie polisolokat (sztuczne dodawanie podatku, którego się nie płaci) czy łączenie ze sobą produktów o różnym charakterze, pokazując tylko wynik jednego z nich, ma za zadanie podsycać twoje oczekiwanie zysków.

Oceniając wyniki inwestycji, należy je porównywać zawsze na tym samym poziomie (np. po odliczeniu wszystkich opłat i ewentualnych podatków) i w porównaniu do rynku. Gdy wybierasz strategię akcyjną, bądź świadomy, że w czasach bessy możesz ponieść stratę - ważne jednak, by ta strata była porównywalna z benchmarkiem, byś miał przekonanie, że twój zarządzający radzi sobie nie gorzej niż rynek.

10. Dopasuj strategię inwestycyjną do siebie

Na koniec najważniejsza zasada: każda inwestycja powinna mieć właściwe miejsce w twoim portfelu. To, w jaki sposób ułożysz swój portfel inwestycyjny, powinno wynikać z dokładnej analizy uwzględniającej cel, horyzont, oczekiwany zysk, odporność na ryzyko, doświadczenie i znajomość rynków. Przeanalizuj dokładnie swój profil inwestycyjny, aby poznać siebie i wybrać właściwą strategię inwestycyjną.

Radosław Butryn, marketing manager w Money Makers

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: inwestycje | inwestycja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »