300 plus na wyprawkę nie dla Ukraińców? ZUS o szczegółach Dobrego Startu w tym roku
Tegoroczna edycja programu Dobry Start ruszy już wkrótce, a pierwsze wypłaty 300 plus trafią do rodziców dzieci w wieku szkolnym już w wakacje. Ale czy do wszystkich? W resorcie rodziny pytamy, czy w tym roku 300 plus przysługiwać będzie także dzieciom obcokrajowców?
Czy Dobry Start w 2025 roku przysługiwać będzie Ukraińcom? Kiedy pierwsze wypłaty 300 plus na wyprawkę? Czy w tym roku zasady będą inne? Na kilka tygodni przed startem programu z tymi pytaniami udaliśmy się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dobry Start jest programem wspierającym edukację dzieci w Polsce. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. W resorcie rodziny zapytaliśmy, jak w tym roku realizowany będzie program Dobry Start:
- Od 1 lipca 2025 r. ZUS rozpocznie przyjmowanie wniosków o świadczenie Dobry Start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2025/2026. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września - przekazuje Interii Biznes Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Wnioski złożone w kolejnych miesiącach (np. we wrześniu, październiku czy listopadzie) poczekają na realizację wsparcia do dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Wzorem lat ubiegłych wnioski o świadczenie Dobry Start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną poprzez:
- portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS,
- Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
- bankowość elektroniczną.
Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia i niezależnie od dochodu. ZUS w przesłanej do nas odpowiedzi tłuamcyz, co oznacza stwioerdzenie "każde dziecko":
- Świadczenie Dobry Start przysługuje na dzieci uczące się w szkole rozumianej jako szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno- wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy - czytamy w odpowiedzi ZUS przesłanej Interii Biznes.
Świadczenie nie jest wypłacane na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Jak przypomina nam resort rodziny, program Dobry Start nie obejmuje również studentów.
W przestrzeni medialnej nieustannie pojawiają się postulaty dotyczące ograniczenia dostępności świadczeń socjalnych wobec obcokrajowców, a zwłaszcza tych cudzoziemców, którzy w Polsce nie pracują. Czy wykluczenia będą dotyczyć także świadczenia Dobry Start? Resort rodziny odpowiada jednoznacznie:
- O świadczenie Dobry Start, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego przez dziecko, mogą też ubiegać się cudzoziemcy, w tym obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich państwa - tłumaczy nam ministerstwo.
Resort przypomina jednak o warunkach dostępności 300 plus na wyprawkę dla obcokrajowców. Cudzoziemcy ubiegający się o świadczenie Dobry Start muszą legalnie przebywać/mieszkać w Polsce wraz z dzieckiem, co dotyczy wszystkich cudzoziemców niebędących obywatelami UE/EFTA albo Wielkiej Brytanii. Z kolei ZUS dodaje:
- W odniesieniu do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa (obywatele Ukrainy posiadający tzw. status UKR), ZUS weryfikuje legalny pobyt na podstawie danych zawartych w rejestrze prowadzonym przez Komendanta Głównego Straży Granicznej - czytamy w odpowiedzi ZUS.
Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy gwarantuje obywatelom tego kraju dostęp także do 800 plus, o ile rodzic wraz z dzieckiem przebywa w Polsce. Prawo do tych świadczeń Ukraińcy tracą w przypadku wyjazdu z naszego kraju na co najmniej miesiąc.
Agnieszka Maciuła-Ziomek