4000 zł zasiłku pogrzebowego nie zawsze dla rodziny. ZUS może wysłać pieniądze kościołowi

Zasiłek pogrzebowy to forma wsparcia finansowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), która wypłacana jest z tytułu organizacji pochówku. Świadczenie to zwykle trafia do rodziny zmarłego, która zorganizowała bliskiemu pogrzeb. Jednak 4000 zł zasiłku pogrzebowego nie zawsze musi trafić do rąk żałobników. Są bowiem przypadki, gdy ZUS wypłaca świadczenie na rzecz kościoła.

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest przez ZUS po śmierci zmarłego, ale nie natychmiast. Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenie to przekazuje już po zorganizowaniu pogrzebu i nie zawsze jest tak, że pieniądze te trafiają do rodziny osoby zmarłej. Przepisy jasno wskazują - są przypadki, gdy 4000 zł świadczenia trafia do kościoła.

Zasiłek pogrzebowy z ZUS. Kiedy świadczenie jest wypłacane?

Zgodnie z prawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa 4000 zł tytułem zasiłku pogrzebowego tej osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Jednak wcześniej trzeba jeszcze spełnić jeden z trzech warunków, aby otrzymać pieniądze z zakładu. Ustawodawca wskazuje, że są to:

Reklama
  • osoba opłacająca pogrzeb jest objęta ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę, a zmarły był z jej rodziny,
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę,
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.

Świadczenie nie zawsze dla rodziny. 4000 zł zasiłku pogrzebowego może trafić do kościoła

Zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego z ZUS wskazują jednak wyraźnie, że pieniądze wcale nie muszą trafić do rodziny zmarłego. Zgodnie z prawem zasiłek należy się bowiem temu, kto opłacił pogrzeb.

W związku z tym nie musi to być nikt z rodziny, a na przykład osoba obca lub cała instytucja. Ustawodawca w gronie uprawnionych do otrzymania zasiłku po opłaceniu pogrzebu dopuszcza takie osoby i instytucje, jak członek rodziny, znajomy, pracodawca, gmina, powiat, dom pomocy społecznej, ale także osoba prawna kościoła lub innego związku wyznaniowego.

Jeśli koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, świadczenie ulega podziałowi. Osoby lub podmioty, które brały udział w zapłacie za pogrzeb, otrzymują kwotę z zasiłku pogrzebowego proporcjonalną do poniesionych kosztów.

ZUS nie będzie czekał ze świadczeniem w nieskończoność. Do kiedy zgłosić się po zasiłek pogrzebowy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie cierpliwie oczekiwał przez kolejne lata na pojawienie się osoby odpowiedzialnej za pokrycie kosztów pogrzebu. Aby wystąpić po zasiłek pogrzebowy mamy 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, za której pogrzeb dostajemy zasiłek. 

Czasami jednak 12 miesięcy liczone jest od dnia pogrzebu, w wypadku gdy miał miejsce problem z odnalezieniem ciała lub identyfikacją osoby zmarłej. Wówczas potrzebny jest dodatkowy dokument z policji lub prokuratury, ale również nada się w tym wypadku inny dokument urzędowy, który potwierdzi przyczyny niemożności wcześniejszego złożenia wniosku.

Nie wystarczy ubiegać się o świadczenie. Jakich dokumentów potrzeba do wypłaty zasiłku pogrzebowego?

W drodze do uzyskania zasiłku pogrzebowego powinniśmy przygotować pakiet niezbędnych do uzyskania świadczenia dokumentów. W tym celu, w zależności do tego, czy jesteśmy członkiem rodziny lub osobą obcą czy też jesteśmy przedstawicielami instytucji, potrzebna jest różna dokumentacja.

Jeśli jesteśmy członkiem rodziny zmarłego lub spoza niej, ale zapłaciliśmy za pogrzeb, potrzebne będą:

  • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12),
  • odpis skrócony aktu zgonu (ZUS może sam go pozyskać na wniosek),
  • oryginały rachunków, które dotyczą poniesionych kosztów pogrzebu,
  • zaświadczenie płatnika składek (np. pracodawcy) o tym, że ty lub zmarły podlegacie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu (w przypadku osoby ubezpieczonej)
  • dokumenty potwierdzające, że jesteś z rodziny zmarłego (w przypadku bliskich)
  • dokument potwierdzający naszą tożsamość (gdy wnioskujemy o zasiłek pogrzebowy osobiście w jednostce ZUS).

Jeśli reprezentujemy instytucję, która pokryła koszty pogrzebu i wystąpiła o zasiłek pogrzebowy, pakiet dokumentów będzie bardzo podobny. Wśród nich nie będzie jednak dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo czy zaświadczenia płatnika składek. Instytucja musi za to zapewnić osobie reprezentującej ją w kontaktach z ZUS odpowiednie pełnomocnictwo, którym reprezentant będzie mógł się legitymować.

Jak szybko ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy? Ile oczekiwania na świadczenie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłek pogrzebowy w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia kompletu dokumentów. ZUS zachęca wnioskodawców do zamieszczania we wnioskach numerów kont bankowych, co znacznie usprawnia proces przyznawania świadczenia. Jeśli taki numer konta we wniosku się nie znajdzie, pieniądze przyniesie do nas listonosz w kopercie na wskazany we wniosku o zasiłek pogrzebowy adres zamieszkania.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek pogrzebowy | ZUS | kościół | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »