828 828 828. Zapisz ten numer. Przyda się, gdy ukradną ci portfel z kartami

​Kradzież pieniędzy z karty to coraz częstszy problem. Chociaż wydaje nam się, że dbamy o bezpieczeństwo naszych finansów, to i tak możemy paść ofiarą oszustwa. Podpowiadamy, jak temu zapobiec i co zrobić, gdy utracisz środki z karty płatniczej.

Co zrobić w przypadku kradzieży karty płatniczej?

Co zrobić, gdy twój portfel zniknie i dochodzi do przestępstwa, jakim jest kradzież pieniędzy z karty? Przede wszystkim bezzwłocznie poinformuj o tym swój bank telefonicznie lub przez aplikację. Możesz też zadzwonić na infolinię, którą stworzył Związek Banków Polskich (tel. 828 828 828).

Kradzież można zgłosić osobiście w placówce banku. Jednak w przypadku, gdy ukradziony został cały portfel, wraz z dowodem osobistym, może być to problematyczne, ponieważ jest on niezbędny do potwierdzenia naszej tożsamości na miejscu. Istotne jest także to, że od momentu zastrzeżenia karty, odpowiedzialność za wszystkie nieautoryzowane płatności ponosi bank.

Reklama

Po zgłoszeniu nastąpi procedura zastrzeżenia karty płatniczej, która polega na zablokowaniu transakcji w sposób nieodwołalny. Oznacza to, że nawet w momencie odzyskania swojej karty nie będziemy mogli jej używać i konieczne będzie zamówienie nowej.

Niektóre banki, gdy zostanie znaleziona zastrzeżona karta płatnicza, domagają się jej odesłania. W innym przypadku zaleca się przecięcie karty przed wyrzuceniem.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Kradzież pieniędzy z karty przez internet

Oprócz fizycznej kradzieży pieniędzy z karty, może dojść również do przestępstwa w internecie. Oszuści najczęściej przekierowują ofiarę na stronę, używając specjalnie wygenerowanego linku i przekonując do kliknięcia. Robią to, sugerując na przykład, że konieczna jest dopłata do zamówionej paczki. W tym miejscu osoby, które uwierzą w przekazywaną informację, wpisują dane karty, czyli jej numer, datę ważności oraz numer CVC.

Zdarza się też, że już sam link wywołuje instalację złośliwego oprogramowania na sprzęcie, albo przestępca nakłania użytkownika do instalacji aplikacji AnyDesk. Ten drugi sposób także umożliwia kradzież pieniędzy z karty przez internet, ponieważ pozwala to na podgląd wszystkiego co dzieje się na pulpicie danego sprzętu i w rezultacie na wykradnięcie czułych danych. Oszust internetowy może nawet przejąć kontrolę nad sterowaniem i sam dokonywać transakcji z twojej karty.

Jak odzyskać skradzione pieniądze?

W momencie, gdy ukradziono ci pieniądze z karty i nie wiesz jak odzyskać skradzione pieniądze, przede wszystkim nie panikuj. Oto kilka kroków, które musisz wykonać, oprócz zastrzeżenia karty:

  1. Zawiadomienie policji - znajdź najbliższą jednostkę policji i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Zazwyczaj jednak takie sprawy ulegają umorzeniu, bo policja nie jest w stanie znaleźć sprawcy. Mimo wszystko, jest to ważny krok, który może w niektórych przypadkach pomóc lub gdy nie będzie to możliwe, ułatwić kolejne formalności i roszczenia o zapłatę.
  2. Złożenie reklamacji w banku - udaj się do banku, gdzie została założona twoja karta płatnicza i poinformuj o całej sytuacji, aby starać się o wypłatę utraconych pieniędzy.
  3. Sprawdzenie BIK - kradzież pieniędzy z karty niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, dlatego złóż też wniosek o raport BIK, aby upewnić się, że na twoje dane nie zostały zaciągnięte żadne pożyczki.

Po wykonaniu wszystkich tych kroków, pozostaje nam jedynie czekać czy bank pozytywnie rozpatrzy reklamację i zwróci pieniądze. Cała procedura powinna zazwyczaj trwać do 30 dni, ale jeśli sytuacja jest wyjątkowa i skomplikowana możliwe jest wydłużenie terminu do 60 dni.

Bank może jednak udowodnić, że kradzież pieniędzy z karty wynika z naszego zaniedbania i w tym przypadku nie jest zobowiązany do zwrotu. Weryfikowane jest, jak była używana karta płatnicza w momencie kradzieży, gdzie i przez kogo. Bank próbuje również dowiedzieć się, czy osoba, która ukradła pieniądze z karty posługiwała się numerem PIN, co może świadczyć o niedopełnieniu obowiązku przez właściciela o ochronie tego typu danych.

Jak chronić kartę płatniczą przed kradzieżą pieniędzy?

Chcąc uniknąć niemiłej sytuacji, jaką jest kradzież pieniędzy z karty, możesz sam zwiększyć bezpieczeństwo swoich finansów i zadbać o szczegóły, na które zwraca uwagę bank w przypadku wniosku o rekompensatę. Oto kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc:

  • Karta płatnicza powinna być podpisana w miejscu do tego wyznaczonym.
  • Zadbaj o to, aby numer PIN nie był znany nikomu poza tobą. Unikaj zapisywania go na kartkach i umieszczania w portfelu.
  • Nie przekazuj karty osobom trzecim.
  • Ustaw limity płatności na swojej karcie.
  • Dobrze, żeby twoja karta płatnicza była ubezpieczona.
  • Korzystaj z 3D Secure - czyli zabezpieczenia, które wymaga potwierdzenia SMS-em każdej dokonywanej transakcji przy użyciu numery karty i CVC.

Kradzież pieniędzy z karty to przestępstwo

Prawo reguluje kradzież pieniędzy z karty w internecie, ponieważ ma ona oddzielną kwalifikację w kodeksie karnym. Precyzuje to między innymi art. 279 § 1 KK, który bierze pod uwagę "przełamanie zabezpieczeń na komputerze lub systemie komputerowym, elektronicznych urządzeniach bankowych (bankomatach) i dokonanie w wyniku tego zaboru cudzych pieniędzy".

Kolejnym przepisem, mówiącym o tego typu sytuacji, ale dotyczącym fizycznej kradzieży karty,  jest art. 278 § 5 KK, gdzie nakreślone jest, że "Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, w tym m.in. kradzież karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.".

Czytaj również:

Drastyczny wzrost kradzieży pieniędzy z kont i kart Polaków

Cztery najpopularniejsze metody kradzieży pieniędzy online

Kradzież pieniędzy na cudze nazwisko - rodacy w strachu

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karta płatnicza | kradzież pieniędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »