Alert RCB przed gołoledzią. Dostaniesz 1500 zł kary, jeśli o tym zapomnisz

IMGW i RCB wydały alert przed gołoledzią dla całej Polski. Pogoda będzie niebezpieczna od godz. 19:00 we wtorek, 14 stycznia do tej samej godziny dnia następnego. To ważna informacja dla właścicieli domów i zarządców nieruchomości. Spoczywa bowiem na nich jeden ważny obowiązek. Za jego niedopełnienie grozi mandat lub sprawa w sądzie.

"Uwaga! Dziś i jutro (14/15.01) opady marznącego deszczu i gołoledź. Uważaj na drodze i chodniku. Możliwe utrudnienia komunikacyjne" - informowało w swoim alercie RCB. Ostrzeżenie II stopnia przed niebezpieczną pogodą wydał także IMGW. 

Gołoledź. Właściciele muszą pamiętać o usunięciu lodu z chodnika

Na nadejście gołoledzi powinni przygotować się właściciele domów i zarządcy nieruchomości. Prawo nakłada na nich obowiązek zadbania o stan chodnika. Kwestię tę regulują zapisy zawarte w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Kodeks wykroczeń. 

Zgodnie z art. 5. ust. 1 pkt 4: "właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych".

Reklama

Oblodzony chodnik. Ile wynosi mandat?

Właściciel nieruchomości może zostać ukarany za śliski chodnik mandatem za złamanie art. 117 Kodeksu wykroczeń, który mówi, że: "kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".

Czytaj także: Po ilu dniach trzeba opłacić mandat karny? Terminy ściśle określone, jest szansa na rozłożenie na raty

Jeśli na oblodzonym chodniku ktoś się przewróci, właściciela lub zarządcę czekają poważniejsze konsekwencje. Poszkodowana osoba ma prawo dochodzić swoich praw w sądzie. Jak podaje Infor - w przypadku złamań, sądy zazwyczaj nakazywały pozwanym zapłatę odszkodowania wynoszącego od 20 do 80 tys. zł. 

Czym posypać oblodzony chodnik?

Lepiej więc pilnować tego, żeby chodnik nie był śliski - usnąć z niego lód i śnieg oraz posypać go odpowiednim środkiem. Zazwyczaj na powierzchnie wsypuje się sól, która obniża temperaturę zamarzania wody. Jest to tani i skuteczny sposób usunięcia oblodzenia, problem w tym, że sól jest szkodliwa dla środowiska oraz elementów infrastruktury. Z chodników przedostaje się do kanalizacji oraz gruntów. Cierpią na tym rośliny, zwierzęta oraz my. Dodatkowo sól niszczy - przyspiesza korozję metali (w tym podwozi samochodów) i przyczynia się do szybszego kruszenia się betonu. Śliski chodnik lub drogę wokół domu lepiej więc posypać piaskiem. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | chodnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »