Bank PKO BP obserwuje niższy poziom nadpłacania kredytów mieszkaniowych

Nadpłaty kredytów hipotecznych w PKO BP spadły w ostatnim kwartale do ok. 500 mln zł miesięcznie z poziomu ok. 600 mln zł miesięcznie przed wakacjami - poinformował wiceprezes Bartosz Drabikowski. Bank podał, że do końca września 2022 roku rzeczywisty poziom skorzystania przez klientów banku z programu wakacji kredytowych był zbliżony do oczekiwanego. PKO Bank Polski obsługuje 11,5 mln klientów.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Nadpłaty spadają w banku PKO BP  

- Nadpłaty spadają, jest to pewna niespodzianka. W portfelach klientów jest więcej pieniędzy, przyrastają bardzo ładnie depozyty, a nadpłaty (...) spadły. Przy niższych stopach procentowych mieliśmy około 200-300 mln zł miesięcznie, w ostatnich miesiącach, przed wakacjami, nadpłaty skoczyły do poziomu około 600 mln zł, a w ostatnim kwartale spadły do około 500 mln zł - powiedział Drabikowski.

Bank podał w dzisiejszym komunikacie, że do końca września 2022 roku rzeczywisty poziom skorzystania przez klientów PKO BP z programu wakacji kredytowych jest zbliżony do oczekiwanego.

Bank podał, że do końca września 265 tys. klientów grupy złożyło wniosek o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego, a łączna liczba zawieszonych rat kredytów wyniosła ponad milion.

Wyniki PKO BP w III kwartale obciążyły koszty wakacji kredytowych w wysokości 3.111 mln zł.

Bank podał, że szacunek straty oparty jest na założeniu, że około 63 proc. klientów posiadających kredyt hipoteczny udzielony w PLN zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych.

Reklama

Rośnie popularność stałej stopy procentowej

W procesie zawierania ugód z klientami posiadającymi kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich rośnie popularność oprocentowania z wykorzystaniem stałej stopy procentowej - poinformował bank w komunikacie.

"Aby ograniczyć ryzyko stopy procentowej, od początku uruchomienia programu ugód, bank oferuje kredytobiorcom możliwość oprocentowania z wykorzystaniem stałej stopy procentowej przez 5 lat. Ta propozycja cieszy się coraz większą popularnością" - podano w komunikacie.

Dodano, że w trzecim kwartale taką formę wybrało 79 proc. klientów, którzy po podpisaniu ugody kontynuują spłacanie kredytu.

PKO BP podał też, że łączna liczba ugód zawartych do 30 września 2022 r. wyniosła 17 tys. 476, z czego 17 tys. 57 zawarto w postępowaniu mediacyjnym oraz 419 w toku postępowań sądowych.

Pod koniec 2020 r. przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód pozasądowych. Konkretne warunki ugód wypracował m.in. bank PKO BP. Pod koniec maja ub.r. rada nadzorcza tego banku zaakceptowała, by proponowane ugody traktowały kredyty udzielone we frankach szwajcarskich w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych.

Wartość aktywów banku wynosi 429 mld zł. Największym akcjonariuszem banku jest Skarb Państwa, który kontroluje 31,39 proc. jego kapitału.

PKOBP

56,5000 0,4000 0,71% akt.: 23.02.2024, 17:51
  • Otwarcie 56,2600
  • Max 56,8800
  • Min 55,9400
  • Kurs odniesienia 56,1000
  • Suma wolumenu 4 408 878
  • Suma obrotów 248 933 183,00
  • Widełki dolne 50,6400
  • Widełki górne 61,8800
Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »