Banki muszą być gotowe na to, że nie wszystkie udzielone pożyczki zostaną spłacone - prezes banku centralnego Holandii

Klaas Knot, prezes Holenderskiego Banku Centralnego (DNB) uważa, że "sytuacja gospodarcza, w której się znajdujemy, jest bezprecedensowa i nie widzieliśmy jej od czterech dekad". Szef De Nederlandsche Bank twierdzi, że banki muszą być przygotowane na to, że nie wszystkie udzielone pożyczki zostaną spłacone.

"Inflacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie dłużej niż nam się wydaje, co będzie oznaczało kłopoty dla gospodarki" - ocenia prezes DNB w komunikacie zmieszczonym na stronie internetowej banku, poświęconym przeglądowi stabilności finansowej.

Knot wskazuje, że wprawdzie sytuacja sektora bankowego w Niderlandach jest w dobra, to jednak wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe, wojna na Ukrainie i ryzyko globalnej recesji sprawiają, że muszą one zachować ostrożność.

"Istnieje ryzyko, że firmy nie będą w stanie spłacać zaciągniętych kredytów, zwłaszcza te, które zużywają dużo energii" - ostrzega prezes DNB.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Szef banku krytycznie ocenia wprowadzony przez rząd maksymalny pułap cen gazu i prądu dla gospodarstw domowych. Jego zdaniem spowoduje on, że ludzie będą mieli więcej pieniędzy do wydania, co będzie napędzało inflację.

"Europejski Bank Centralny będzie nadal podnosić stopy procentowe, dopóki nie pojawi się wiarygodny scenariusz ustabilizowania inflacji na poziomie 2 proc." - twierdzi Knot.

Oxfam Novib: Polityka podatkowa Holandii szkodzi innym krajom

Holandia radzi sobie gorzej z unikaniem opodatkowania niż dwa lata temu, uważa organizacja Oxfam Novib. Szkodliwa polityka podatkowa Holandii nadal ma negatywne konsekwencje dla innych krajów - ocenia organizacja.

Oxfam Novib, będący częścią Oxfam International, organizacji pozarządowej zajmującej się współpracą rozwojową i walką z ubóstwem, opublikował we wtorek na stronie internetowej "Indeks nierówności 2022".

Wynika z niego, że polityka podatkowa Niderlandów w zakresie walki z unikaniem opodatkowania jest gorsza niż dwa lata temu. "Ma ona negatywne konsekwencje dla innych krajów, zwłaszcza rozwijających się, ponieważ tracą one wpływy z podatków" - czytamy w komunikacie.

Z indeksu wynika, po analizie polityki wydatków, podatków i pracy 161 rządów na całym świecie, że w sekcji "polityka podatkowa" Holandia spadła z 93. miejsca dwa lata temu na 109. miejsce w 2022 r.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | kredyt | Holandia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »