Banki zaczynają oferować zawieszenie rat

W związku z sytuacją wokół epidemii PKO BP, Raiffeisen i mBank zaoferowały swoim klientom możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów, w tym hipotecznych.

PKO BP ogłosił, że od wtorku można skorzystać z zawieszenia do trzech rat kredytu hipotecznego, a od środy - pożyczki gotówkowej. Opcja zawieszenia jest dostępna dla wszystkich klientów, bez względu na to, czy korzystali już w tym roku z wakacji kredytowych. Wnioski, których rozpatrzenie jest bezpłatne, należy składać za pośrednictwem bankowości internetowej. Należy go złożyć najpóźniej trzy dni przed terminem spłaty raty.  

PKO BP poinformował, że w przypadku kredytu hipotecznego jeden wniosek zawiesza spłatę jednej raty, dlatego co miesiąc należy wypełniać go ponownie. W przypadku pożyczki gotówkowej można zawiesić spłatę na 3 miesiące w jednym wniosku.  

Reklama

Bank przypomniał, że kwota niespłaconej raty proporcjonalnie powiększy kwoty pozostałych rat. Zmieni się też harmonogram spłaty kredytu lub pożyczki.  

Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce także umożliwi każdemu klientowi posiadającemu kredyt hipoteczny bezpłatne zawieszenie spłat rat kapitałowo-odsetkowych kredytu na okres do 3 miesięcy.  

Od wtorku każdy klient, który chce skorzystać z zawieszenia spłat kredytów, może o to wnioskować za pośrednictwem bankowości internetowej Raiffeisena. Bank nie pobiera opłat ani prowizji za rozpatrzenie wniosków. Należy go złożyć co najmniej 3 dni robocze przed terminem spłaty najbliższej raty kredytu.  

Już w poniedziałek odłożenie spłaty kredytów maksymalnie na pół roku umożliwił mBank. Możliwość obejmuje klientów indywidualnych oraz małe i średnie firmy i dotyczy wszystkich kredytów spłacanych w ratach, m. in. gotówkowych, hipotecznych czy firmowych.

Klienci z segmentu MSP obsługiwani przez bankowość korporacyjną będą mogli w najbliższych dniach złożyć wniosek przez serwis mBank CompanyNet.

Nie tylko banki?

Jak poinformował we wtorkowym komunikacie Polski Związek Instytucji Pożyczkowych (PZIP), organizacja przeprowadziła konsultacje oraz uzgodniła treść rekomendacji działań dla instytucji pożyczkowych wobec zagrożeń jakie niosą skutki pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Związek zarekomendował stosowanie wobec klientów instytucji pożyczkowych bezpośrednio dotkniętych zdrowotnymi lub ekonomicznymi skutkami pandemii wirusa SARS-CoV-2 sześciu działań. "Instytucja pożyczkowa umożliwi odroczenie terminu spłaty pożyczki, całości lub części jej raty, o niezbędny okres, stosowny do pierwotnego terminu kredytowania i sytuacji pożyczkobiorcy, na uzasadniony i dostatecznie udokumentowany wniosek klienta" - napisano.

Związek rekomenduje też, aby złożenie i rozpatrzenie wniosku o odroczenie spłaty odbywało się bezpłatnie. Trzecie zalecenie mówi, że instytucja pożyczkowa umożliwi złożenie wniosku, jego uzasadnienia i dokumentacji drogą elektroniczną w sposób odformalizowany. Ponadto instytucja pożyczkowa rozpatrzy wniosek i udzieli odpowiedzi niezwłocznie, w sposób uwzględniający sytuację wnioskodawcy oraz aktualne i dające się przewidzieć okoliczności gospodarcze.

"W przypadku utrzymania stanu epidemicznego po okresie odroczenia spłaty, instytucja pożyczkowa umożliwi wnioskowanie o odroczenie spłaty na niezmienionych zasadach" - czytamy w piątej rekomendacji. W szóstej napisano, że podczas rozpatrzenia wniosku instytucja pożyczkowa kierować się będzie szczególnymi okolicznościami oraz zasadami etycznymi opisanymi w Kodeksie Odpowiedzialnego Pożyczania Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Zgodnie z komunikatem, PZIP chce, by wprowadzenie ustalonego mechanizmu nastąpiło w terminie do 7 dni od publikacji rekomendacji. Związek sformułował także dodatkowe rekomendacje, które miałby by stosowane w terminie do 14 dni od tej daty.

Wskazano na aktualizację modeli scoringowych i sposobu liczenia zdolności kredytowej uwzględniające ekonomiczne i społeczne skutki epidemii SARS-CoV-2; dostosowanie oferty poprzez uwzględnienie potrzeby zapewnienia płynności finansowej gospodarstw domowych i osób prowadzących działalność gospodarczą ponoszących przejściowe, negatywne skutki epidemii, takie jak zatory płatnicze lub opóźnienia w wypłatach wynagrodzeń.

Związek zaleca też swoim członkom modyfikację procedury upominawczej i windykacyjnej wobec osób bezpośrednio dotkniętych skutkami epidemii. Powinna ona uwzględniać ich sytuację i wprowadzenie możliwości odroczonej spłaty lub restrukturyzacji zadłużenia. "Deklarujemy, że władze Związku, zrzeszone instytucje pożyczkowe i członkowie wspierający wyrażają gotowość do współdziałania w kształtowaniu i wdrażaniu dalszych procesów zmian systemowych, mających na celu zapewnienie ciągłości działania branży finansowej w Polsce i minimalizowanie negatywnych skutków epidemii dla odbiorców usług finansowych" - zapewniono w komunikacie.

Związek wyraził nadzieję, że ze względu na bezprecedensowe okoliczności, potrzebę pilnych działań i solidarność przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii, rekomendacje zostaną wdrożone również przez instytucje pożyczkowe prowadzące działalność gospodarczą poza PZIP.

ZBP chce odroczenia?

Związek Banków Polskich chce odroczenia terminu i znacznego ograniczenia zakresu wymogu MREL nałożonego na banki - podał ZBP w stanowisku zgłoszonym w ramach konsultacji rozporządzenia MF w sprawie bufora ryzyka systemowego. "(...) w tych warunkach należy również pilnie podjąć decyzję o odroczeniu terminu i znacznym ograniczeniu zakresu wymogów nałożonych na banki w postaci MREL" - napisał ZBP w stanowisku do projektu rozporządzenia Ministra Finansów uchylającego rozporządzenie w sprawie bufora ryzyka systemowego. 

W poniedziałek Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego zarekomendował niezwłoczne uchylenie obowiązku stosowania przez instytucje bufora ryzyka systemowego. Mniejszy wymóg kapitałowy przekładać się ma równocześnie na niższy wymóg MREL.

Z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynikało, że rozwiązanie bufora ryzyka systemowego uwolni ok. 30 mld zł kapitału, co w przypadku kredytowania sektora MSP przekłada się na ok. 40 mld zł kredytów. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym planuje, że MREL dla banków będzie obowiązywać od początku 2024 r., czyli o rok później niż w dotychczasowej metodyce wyznaczania tego wymogu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | kredyt | spłata kredytu | kredyt hipoteczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »