Bankomat wciągnie kartę i wyzeruje twoje konto. Wystarczy papierek
Bankomat może wciągnąć kartę płatniczą i jej już nie oddać. Nie będzie to jednak awaria. Złodzieje mają sposób na okradanie przez bankomat. Wystarczy odpowiednio umieszczony w maszynie papierek, żeby wyzerować konto. Jak uniknąć tego oszustwa?
- Bankomat nagle wciągnie kartę i jej nie zwróci. Sytuacja wyglądająca na awarię może być działaniem złodzieja.
- W takim przypadku najważniejsze to zachowanie zimnej krwi. Należy uważać też, z czyjej pomocy korzystamy.
- Oszustwo to wymaga od złodzieja umiejętności aktorskich. Ten pojawi się bowiem na miejscu i zaoferuje pomoc.
Bankomat nie zwraca karty płatniczej po wsunięciu jej do środka? To nie musi być awaria. Jeśli dokonaliśmy operacji w bankomacie, a karta i tak nie wysuwa się z powrotem, może to być próbą oszustwa. Prostota tej metody polega na użyciu tylko papierka, który zablokuje kieszeń na kartę płatniczą. Często złodziej używa również odpowiedniej naklejki.
Jeśli karta płatnicza zablokuje się w bankomacie, szukamy zwykle pomocy. Na bankomatach można znaleźć nierzadko numer telefonu do serwisu naprawczego. Powinniśmy jednak zachować czujność, bo sytuację tę mógł wcześniej zaaranżować oszust, który czekał, aż wpadniemy w jego pułapkę.
Za pomocą odpowiednio złożonego papierka włożonego w otwór na kartę oszuści są w stanie zablokować mechanizm bankomatu. W efekcie karta płatnicza po transakcji nie wysunie się z powrotem. Wcześniej umieszczona na maszynie naklejka z numerem telefonu sprawi, że po zatelefonowaniu o pomoc, połączy nas ze złodziejem.
Zwykle przebieg tego oszustwa wygląda tak samo:
- karta blokuje się w bankomacie po skorzystaniu z maszyny i nie może się wydostać,
- poszukując pomoc wybieramy numer serwisu, który znaleźć można naklejony na maszynie,
- na miejscu pojawia się serwisant-oszust, który oznajmia, że karta nie może wysunąć się z powodu awarii,
- złodziej prosi o komplet danych osobowych oraz numeru PIN do karty płatniczej, rzekomo w celu udzielenia pomocy.
Na koniec ofiara oszustwa jest jeszcze zapewniana, że karta zostanie wydobyta z bankomatu w najbliższym czasie i zostanie zwrócona listownie. Tymczasem oszust znający PIN do karty oraz dane osobowe, może nie tylko skorzystać z karty płatniczej, ale nawet wyzerować konto bankowe ofiary.
Aby nie stać się ofiarą oszustwa z zatkanym bankomatem, należy pamiętać o jednym - w awaryjnej sytuacji należy kontaktować się bezpośrednio z bankiem odpowiadającym za maszynę. Na infolinię najlepiej wówczas zadzwonić z aplikacji mobilnej lub znaleźć numer na oficjalnej stronie internetowej.
Najważniejsze w tak emocjonującej sytuacji to zachować zimną krew. Jeśli nie mamy szans na szybkie odzyskanie własności, dobrze jest zablokować kartę płatniczą wciągniętą przez bankomat. Błyskawicznie można zrobić to w aplikacji banku. Po zablokowaniu karty niezależnie od tego, w czyje ręce trafi, będzie bezużyteczna.
Przemysław Terlecki