Będą rekompensaty za pobyt na kwarantannie

​Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zaproponował w piątek, aby tylko osób zaszczepionych dotyczył przepis, na mocy którego pracownik odbywający kwarantannę w związku z Covid-19 otrzymuje rekompensatę za utracone w ten sposób wynagrodzenie.

Oto pojawił się kolejny pomysł na wywarcie presji na osoby niezaszczepione - komentuje w piątek tygodnik "Der Spiegel".

Według propozycji szefa resortu z chadeckiej CDU decyzja należałaby do władz krajów związkowych. Kilku polityków już wypowiedziało się w piątek w tej sprawie.

Minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann (CDU) poparł pomysł Spahna i potwierdził, że decyzja w sprawie rekompensat zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni.

Rząd Nadrenii-Palatynatu poszedł o krok dalej. "Każdy, kto nie został zaszczepiony przeciw Covid-19 i otrzyma oficjalny nakaz poddania się kwarantannie, nie będzie już uprawniony do odszkodowania z tytułu kwarantanny od 1 października, to już jest pewne" - poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia tego landu. Dodała, że wszyscy obywatele w grupach wiekowych, dla których szczepienia były zalecane (o ile nie mieli przeciwskazań medycznych), otrzymali już możliwość zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

Reklama

Badenia-Wirtembergia i Hesja planują wprowadzenie podobnego rozwiązania już od 15 września, "a inne kraje związkowe prawdopodobnie pójdą w ich ślady" - pisze "Der Spiegel".

W niemieckiej ustawie o ochronie przed infekcjami jest zapis mówiący, że w przypadku kwarantanny nakazanej z urzędu pracownicy mają prawo do otrzymania rekompensaty. Jest też tam ograniczenie, mówiące o wyłączeniu z tego zapisu osób, które "nie zaszczepiły się lub nie zastosowały innych szczególnych środków profilaktycznych, prawnie przepisanych lub zaleconych na obszarze pobytu zainteresowanego".

"Ten sam mechanizm jest już stosowany w przypadku osób powracających z obszarów wysokiego ryzyka. Podróże nie są zabronione, ale ryzyko podejmowane jest na własną odpowiedzialność" - mówi specjalistka prawa pracy Sonja Riedemann, cytowana przez "Spiegla". Osoba podróżująca do egzotycznych krajów nie ma obowiązku wcześniejszego wykonania zalecanych szczepień, ale "jeśli wróci chora lub z podejrzeniem choroby, sama musi ponieść konsekwencje (związane z) kwarantanną lub izolacją" - dodaje Riedemann.

Szczepienia są obecnie szeroko dostępne i "wszyscy obywatele mieli możliwość z nich skorzystać. Odtąd jest to więc w gestii pracowników, którzy muszą rozważyć powody, które powstrzymują ich przed szczepieniem, z możliwymi tego konsekwencjami" - wskazuje Riedemann. Przepis nie dotyczy osób, które nie mogą zaszczepić się z powodów medycznych i mogą to udowodnić zaświadczeniem lekarskim.

Co ważne, proponowana zmiana dotyczy tylko kwarantanny. "Pracownicy, którzy zachorowali na Covid-19, są z tego powodu niezdolni do pracy i mają odpowiednie zaświadczenie, będą otrzymywać wynagrodzenie tak jak poprzednio, niezależnie od tego, czy byli zaszczepieni czy nie" - podkreśla Riedemann.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »