Będzie trudniej o zasiłek rodzicielski w Niemczech. Rząd szuka oszczędności

Niemiecki rząd tnie koszty w budżecie i chce ograniczyć liczbę uprawnionych do otrzymywania zasiłku na dziecko. Już wkrótce będzie trudniej go uzyskać, bowiem plany zakładają obniżenie progu maksymalnego dochodu z 300 do 150 tysięcy euro rocznie.

Szykuje się prawdziwa rewolucja w przyznawaniu zasiłku rodzicielskiego w Niemczech. Obecnie rodzice mogą otrzymać go wówczas, gdy ich zarobki przed opodatkowaniem wynoszą 300 tysięcy euro rocznie lub 250 tysięcy w przypadku osób wychowujących dziecko samodzielnie. Już wkrótce może się to zmienić.

Brakuje pieniędzy w niemieckim budżecie

Jak informuje "Deutsche Welle", powołując się na "Spiegel", próg dochodów może zostać obniżony do 150 tysięcy euro. Oznaczałoby to, że pieniądze otrzymaliby tylko najbardziej potrzebujący. Założenia co do dalszego funkcjonowania programu zostały zmienione w projekcie budżetu na przyszły rok, który ma zostać zatwierdzony przez niemiecki rząd w najbliższą środę, 5 lipca. Zapisy te zostały ustalone międzyresortowo.

Reklama

Obniżenie progu dochodów ma związek z szukaniem oszczędności, aby zmniejszyć lukę w przyszłorocznym budżecie. W przypadku tego zasiłku rodzicielskiego początkowo rozważano jego całkowite wycofanie, jednak ostatecznie zdecydowano się na zmniejszenie liczby osób uprawnionych do otrzymania pieniędzy. 

Nie wiadomo jednak, jaka decyzja zostanie podjęta co do innego, podstawowego świadczenia na dziecko. Resort rodziny zakłada, że na zrealizowanie wypłat z tego tytułu potrzeba około 12 miliardów rocznie. Z kolei resort finansów przewiduje, że od 2025 roku budżet pozwoli jedynie na wypłatę 2 mld euro. Plany zakładają, że zasiłek ten ma łączyć w sobie również inne zasiłki - m.in. obywatelski czy mieszkaniowy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | dodatek na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »