BIK: Popyt na kredyty mieszkaniowe się załamał

Jak powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, popyt na kredyty mieszkaniowe się załamał. W 2022 roku wartość udzielonych przez banki kredytów spadnie o 20-30 proc.

W 2021 roku Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na kwotę 88,7 mld zł, co oznacza, że był to pod tym względem rekordowy rok.

Prognoza nie obejmowała negatywnych wydarzeń

W styczniu BIK prognozował, że w 2022 roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadnie rok do roku o 9,8 proc. do 80 mld zł.

- Prognoza ta nie obejmowała jednak kilku negatywnych wydarzeń, których wówczas nie mogłem przewidzieć. Po pierwsze oczywiście wojny w Ukrainie, po drugie zwiększenia przez KNF wymogów, jakie banki muszą uwzględniać przy liczeniu zdolności kredytowej - zwiększenie buforu na zmianę stopy procentowej z 2,5 pp. do 5 pp., zwiększenia wskaźnika korekty kosztów utrzymania czy ustalenia poziomów wskaźnika DstI na poziomie 40 proc. dla osób mniej zarabiających i 50 proc. dla lepiej zarabiających - powiedział Biznes Rogowski.

Reklama

- Zakładałem również niższy poziom inflacji, a w związku z tym mniejsze podwyżki stóp procentowych. Wszystkie te czynniki negatywnie wpłynęły na zdolność kredytową. Jeżeli dodamy do tego wzrost niepewności co do przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i samej gospodarki - duże prawdopodobieństwo spowolnienia gospodarczego (spadku tempa wzrostu PKB) czy nawet technicznej recesji (dwa kwartały z rzędu z ujemną dynamiką PKB), to mamy praktycznie załamanie się popytu na kredyty mieszkaniowe - dodał.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Liczba osób wnioskujących o kredyt najniższa w historii

W poniedziałek BIK informował, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wyniosła w czerwcu 19,52 tys. osób (spadek o prawie 60 proc. rok do roku) była najniższa w historii, od kiedy BIK monitoruje tę wielkość, czyli od stycznia 2007 r. W pięciu pierwszych miesiącach 2022 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku spadek ten wyniósł 19,7 proc.

- Dlatego też oczekuję spadku wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych o 20-30 proc. - powiedział Rogowski.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w czerwcu wyniosła 340,85 tys. zł i była niższa o 0,5 proc. w relacji do wartości z czerwca 2021 r. i niższa o 0,9 proc. niż w maju 2022 r. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt | BIK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »