Kilkanaście kolejnych zmian w ramach deregulacji. Rząd upraszcza podatki i nie tylko
Kolejny pakiet ustaw deregulacyjnych to głównie zmiany w ordynacji podatkowej, kwestie reklamacji w bankach i nowele ustaw ważnych dla przedsiębiorców. Po wtorkowym posiedzeniu rzecznik rządu mówił o komplecie 127 zmian deregulacyjnych przygotowanych ze stroną społeczną.
We wtorek 1 lipca Rada Ministrów obradowała nad kolejnym pakietem deregulacyjnym. Rząd przyjął rekordowy pakiet 17 nowelizacji ustaw. Najważniejsze zmiany dotyczą ordynacji podatkowej i ustawy o CIT, choć pojawiły się także ważne zmiany dla nauczycieli i przedsiębiorców.
W ramach inicjatywy SprawdzaMY rządowi przekazano dotychczas 488 postulatów - przekonują członkowie zespołu Rafał Brzoski.
- Po dzisiejszym posiedzeniu rządu przez Radę Ministrów przeszło 127 postulatów przygotowanych razem ze stroną społeczną - mówił rzecznik rządu Adam Szłapka po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Podsumował, że łącznie już 236 propozycji w ramach 64 projektów przekazanych zostało do realizacji. We wtorek rząd przyjął kilka projektów ustaw deregulacyjnych, m.in. w sprawie ordynacji podatkowej i reklamacji w bankach. Resort finansów proponuje zmniejszenie obciążeń podatkowych i skrócenie kontroli celno-podatkowych:
"Po zmianie, odsetki za zwłokę za czas kontroli podatkowej lub celno-skarbowej, nie będą naliczane, jeśli kontrola będzie trwała dłużej niż 6 miesięcy" - czytamy w komunikacie Rady Ministrów.
Obecnie ochrona przed naliczaniem odsetek jest przewidziana jedynie przy przedłużających się postępowaniach podatkowych, gdy decyzja nie zapadła w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia postępowania. Nowe rozwiązanie ma uwolnić podatnika od "finansowych konsekwencji przedłużających się kontroli podatkowych i celno-skarbowych" - czytamy na gov.pl.
Rząd przyjął także inny projekt nowelizacji podatków. Chodzi o zmiany w CIT istotne dla spółek holdingowych, które sprzedają swoje spółki lub udziały w tych spółkach. Nowelizacja ustawy znosi obowiązek złożenia oświadczenia do urzędu skarbowego, gdy spółka chce skorzystać ze zwolnienia z podatku od dochodów ze sprzedaży udziałów czy akcji.
Rada Ministrów przyjęła również projekt nowelizacji ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego. W ramach tego projektu deregulacyjnego rząd proponuje, aby klienci banków, SKOK-ów, ubezpieczycieli czy agentów ubezpieczeniowych mogli składać reklamacje do zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Wówczas także odpowiedź tych podmiotów będzie musiała być udzielona tak, jak reklamacja została złożona przez klienta. Reklamacja złożona papierowo - odpowiedź będzie musiała przyjść w formie papierowej, złożona elektronicznie wymagać będzie elektronicznej odpowiedzi.
Dzięki temu rozwiązaniu, klienci nie będą musieli wysyłać pism papierowych ani stawiać się osobiście w placówkach.
Ważnym projektem deregulacyjnym na wtorkowym posiedzeniu były także zmiany w Karcie Nauczyciela. Nowela zakłada likwidację tzw. godzin czarnkowych, a więc stałych godzin dostępności nauczyciela w szkole, które obowiązują od 2022 roku.
Nowe przepisy likwidują wymóg odbywania przez nauczycieli cotygodniowych dyżurów z konsultacjami dla uczniów i rodziców. "Nowe przepisy likwidują ten sztywny wymóg i wprowadzają elastyczność dla nauczycieli" - tłumaczą autorzy projektu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2025 roku.
We wtorek rząd przyjął również projekt upraszczający zasady łącznie jednostek w funduszach inwestycyjnych. To projekt deregulacyjny, który ma sprawić, że rynek kapitałowy będzie działał sprawniej, a inwestorzy indywidualni i instytucjonalni zyskają większą przejrzystość:
"Rozwiązanie pozwoli lepiej dostosować ofertę do potrzeb rynku i inwestorów. Po zmianie fundusze zyskają bardziej elastyczne narzędzie zarządzania strukturą jednostek" - czytamy w komunikacie rządu.
Nadal każda osoba inwestująca w fundusz będzie informowana o zamiarze połączenia jednostek oraz o liczbie jednostek, które będzie posiadała po zmianach. Nowe rozwiązanie ma nie wpłynąć na bezpieczeństwo środków i nadzór nad funduszami.
Nowelizacja dotyczyć ma także ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ta zmiana deregulacyjna ma na celu zwiększenie elastyczności w przypadku wypowiadania umów OC oraz innych obowiązkowych ubezpieczeń rolnych, dotyczących kierowców, rolników i posiadaczy gospodarstw.
Po zmianach nowy właściciel auta lub osoba przejmująca gospodarstwo rolne będą mogli sami zdecydować, z jakim dniem rozwiązać umowę OC (np. po zakupie pojazdu).
Dotychczas umowa kończyła się wraz z dniem złożenia wypowiedzenia. "Doprecyzowane zostają zasady zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia - zwrot będzie liczony od dnia faktycznego rozwiązania umowy, a nie od dnia złożenia wypowiedzenia" - czytamy w komunikacie kancelarii premiera.
Rząd chce uprościć uzyskanie zasiłku pogrzebowego, gdy organizuje go jedna osoba - wynika z informacji o przyjętym we wtorek przez Radę Ministrów jednym z projektów deregulacyjnych. Nie będzie potrzebna decyzja ZUS o jego przyznaniu. Szybsza ma być też wypłata środków.
Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej.
"Dzięki nowym przepisom, ustalenie prawa do zasiłku pogrzebowego nie będzie wymagało wydania przez ZUS decyzji, jeżeli koszty pogrzebu poniosła jedna osoba - członek rodziny zmarłego. Przyjęte zmiany są częścią działań deregulacyjnych" - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.