Bon turystyczny powróci w tym roku? Ministerstwo nie ma wątpliwości

Polski Bon Turystyczny nie ma szans na reaktywację, a przynajmniej w takiej formie, w jakiej obowiązywała dotychczas - wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Świadczenie, które zostało wprowadzone w czasie pandemii i było realizowane do końca marca ubiegłego roku miało pomóc w trudnej sytuacji branży związanej z pandemią. Jednocześnie resort analizuje inne formy promocji turystyki skierowanej m.in. do seniorów.

W 2020 roku rząd wprowadził Polski Bon Turystyczny - to dofinansowanie do wakacji dla rodzin z dziećmi. Z jednej strony świadczenie miało wesprzeć trudną sytuację polskiej branży turystycznej spowodowaną pandemią, z drugiej - zachęcić Polaków do wyjazdów. Wynosił on 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, zaś w przypadku dziecka z niepełnsprawnością - 1000 zł. Można było nimi płacić w hotelach, kurortach czy za imprezy turystyczne. Bony były przyznawane od 1 sierpnia 2020 roku do końca marca roku ubiegłego.

Ministerstwo analizuje promowowanie turystyki

Jak wynika z informacji przekazanej serwisowi Biznes Wprost, nowy rząd nie planuje powrotu do kontynuacji wydawania bonów w takim samym kształcie, w jakim obowiązywał przez ponad 2,5 roku. Przedstawciele MSiT wskazują, że sama idea wprowadzenia świadczenia miała związek z sytuacją pandemiczną

Reklama

"Czas ograniczeń covidowych w prowadzeniu działalności gospodarczej zakończył się, a program PBT obowiązywał od lipca 2020 r. do końca marca 2023 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki analizuje możliwości prawne, finansowe i organizacyjne dotyczące różnego rodzaju form wspierania rozwoju turystyki krajowej." - napisano w oświadczeniu.  

Pod koniec lutego w Sejmie, podczas przedstawiania informacji na temat bonu turystycznego wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys zapowiedział, że ministerstwo zamierza promować turystykę skierowaną do seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz grup młodzieżowych

- Na pewno te sektory będą przedmiotem naszych pogłębionych analiz - zapewnił. Oznacza to więc, że sam bon turystyczny może nie powrócić, jednak można oczekiwać innych form promocji turystyki dla określonych grup.

Branża turystyczna dostała zastrzyk gotówki

Zgodnie z przyjętym przez Sejm w lutym br. sprawozdaniem w okresie obowiązywania bonów wygenerowano ich ponad 4,4 mln, z czego aktywowano 88 proc. z nich. Łączna wartość wygenerowanych bonów sięgnęła ponad 3,6 mld zł. W czasie realizacji programu wypłaty z bonów otrzymało ponad 28 tys. podmiotów z branży turystycznej na kwotę ponad 3,1 mld zł

Za pomocą bonów opłacono przede wszystkim usługi hotelarskie (56 proc.). Imprezy turystyczne stanowiły 35 proc., a pozostałe ponad 7 proc.

Najwięcej środków z programu trafiło do województwa małopolskiego, bo 675 mln zł, a największym beneficjentem była Energylandia - park rozrywki w Zatorze, do którego trafiło 128 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: pomorskie - 543 mln zł, zachodniopomorskie - 470 mln zł, mazowieckie - 307 mln zł, dolnośląskie - 229 mln zł, śląskie - 158 mln zł, wielkopolskie - 132 mln zł, warmińsko-mazurskie - 128 mln zł, podkarpackie - 104 mln zł, lubelskie - 92 mln zł, łódzkie - 87 mln zł, świętokrzyskie - 76 mln zł, kujawsko-pomorskie - 75 mln zł, podlaskie - 39 mln zł, opolskie - 26 mln zł, lubuskie - 22 mln zł.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | bony turystyczne | urlop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »