Bon turystyczny

Wtorek, 20 sierpnia 2024 (15:27)
Bon turystyczny to forma wsparcia finansowego, która została wprowadzona w celu ożywienia branży turystycznej dotkniętej skutkami pandemii COVID-19. Był to elektroniczny voucher, który można było wykorzystać na usługi turystyczne i rekreacyjne w Polsce. Bon przeznaczony był na pokrycie kosztów wypoczynku, np. noclegów, wycieczek, czy wstępu do parków rozrywki.
Bon turystyczny - najważniejsze informacje
Bon turystyczny. Na konta firm z branży turystycznej wpływają przelewy z ZUS /123RF/PICSEL

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

Co to jest bon turystyczny?

Bonturystyczny został wprowadzony w Polsce w 2020 rokujako część szeroko zakrojonego pakietu pomocowego dla obywateli iprzedsiębiorstw. Początkowo miał obowiązywać do końca 2021roku, ale z powodu trwających wyzwań związanych z pandemią,termin jego ważności został przedłużony do końca 2022 roku.
Bon turystyczny przysługiwał rodzicom lub opiekunom prawnych dziecido 18 roku życia.

Ile kosztował bon turystyczny?

Wartośćbonu turystycznego wynosiła 500 zł na każde dziecko,z możliwością uzyskania dodatkowych środków w wysokości 500 złna dzieci niepełnosprawne. Bon można było wykorzystać w jednejlub kilku transakcjach, a jego realizacja odbywała się zapośrednictwem specjalnie przygotowanej platformy elektronicznej, coułatwiło zarządzanie środkami i zapewniło szeroki dostęp dooferty turystycznej w całym kraju.

Kto i w jakim celuwprowadził bon turystyczny?

Bonturystyczny został wprowadzony przez polski rząd, kierowany wówczasprzez premiera Mateusza Morawieckiego jako część pakietuantykryzysowego mającego na celu wsparcie rodzin oraz stymulacjęsektora turystycznego w obliczu negatywnych skutków pandemiiCOVID-19. Program był inicjatywą Ministerstwa Rozwoju itechnologicznie obsługiwany przez Polską Organizację Turystyczną,przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, któryodpowiadał za dystrybucję bonów. Bon turystyczny stanowił istotnyelement polityki społecznej i gospodarczej rządu w tym trudnymczasie.

Bon turystyczny został wprowadzony z kilku istotnych przyczyn:
  • wsparcie dla sektora turystycznego: w odpowiedzi na drastyczny wpływ pandemii COVID-19 na turystykę, który spowodował duże straty finansowe dla hotelarzy, restauratorów, organizatorów wycieczek oraz innych przedsiębiorstw z tej branży, bon turystyczny miał na celu zwiększenie zainteresowania usługami turystycznymi w Polsce. Było to skierowane na przyspieszenie procesu regeneracji gospodarczej tych podmiotów.
  • wsparcie dla rodzin: bon oferował dodatkowe wsparcie finansowe rodzinom, zwłaszcza tym z dziećmi, umożliwiając planowanie odpoczynku w trudnym okresie ekonomicznym wywołanym przez pandemię. Było to również zachętą do wspólnego spędzania czasu, co jest kluczowe dla budowania i umacniania więzi rodzinnych oraz wsparcia rozwoju dzieci.
  • promocja krajowej turystyki: w obliczu ograniczeń międzynarodowych podróży rząd postanowił promować turystykę wewnętrzną, motywując obywateli do odkrywania lokalnych atrakcji i odpoczynku w kraju. Działanie to miało na celu nie tylko wsparcie lokalnej gospodarki, ale także rozwijanie narodowej świadomości i docenianie krajowych miejsc turystycznych.
  • stymulacja gospodarki: bon turystyczny miał również za zadanie pobudzenie ogólnej aktywności gospodarczej poprzez zwiększenie wydatków konsumpcyjnych na usługi turystyczne. Środki te miały wpływać na wzrost krajowej produkcji, zatrudnienia i generowanie większych wpływów z podatków.

Temat Bon turystyczny znajdziesz również w serwisie:

Bon turystyczny - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »