Reklama

Cena benzyny bije kolejne rekordy

Benzyna na stacjach drożeje nieprzerwanie od sześciu tygodni i regularnie poprawia historyczne rekordy cenowe. Nieco bardziej optymistycznie w ostatnich dniach wygląda za to sytuacja dla kierowców tankujących olej napędowy i autogaz, bo te paliwa ponownie potaniały. Jednak na początku czerwca więcej za tankowanie znów zapłacą wszyscy kierowcy.

Rafinerie nie nadążają z produkcją za rosnącym globalnie popytem i ceny paliw na światowych giełdach oderwały się od notowań ropy naftowej. Benzyna i olej napędowy drożeją dużo szybciej niż sam surowiec i coraz mocniej odczuwają to kierowcy przy dystrybutorach. 

Hurtowe ceny paliw górę 

Krajowi producenci paliw w ostatnich dniach mocno podnieśli ceny i pierwszy raz w historii hurtowe notowania 95-oktanowej benzyny przekroczyły poziom 7000 zł za 1000 litrów paliwa. Aktualnie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w oficjalnych cennikach jest średnio wyceniany na 7076,80 zł i jest o 250 złotych droższy niż w ubiegły piątek. Na przestrzeni mijającego tygodnia podrożał też olej napędowy, którego średnia cena wzrosła o 182,20 zł i wynosi dzisiaj 6696,80 zł/metr sześcienny. 

Reklama

Na stacjach będzie drożej

W ostatnich tygodniach każda kolejna wizyta na stacji paliw wywołuje szybsze bicie serca u posiadaczy samochodów z silnikiem benzynowym. Aktualnie litr popularnej "95-tki" kosztuje już 7,33 zł i jest o 10 groszy droższy niż tydzień temu. Tak droga benzyna nie była jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca. W odwrotnym kierunku poruszają się za to ceny oleju napędowego, które spadają niemal przez cały maj. W mijającym tygodniu diesel potaniał o 16 groszy i średnio w Polsce kosztuje 7,09 zł/l. Spadają też koszty tankowania autogazu, który potaniał o 5 groszy do poziomu 3,62 zł/l. 

Kierunek zmian w cennikach producentów paliw nie pozostawia złudzeń - w najbliższych dniach wizyta na stacji paliw mocniej nadszarpnie finanse kierowców. Prognozowane na początek czerwca przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 7,46-7,59 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,13-7,25 zł/l dla diesla i 3,57-3,68 zł/l dla autogazu. 

Czekając na sankcje

W tym tygodniu jednym z głównych tematów absorbujących uwagę handlujących były unijne próby porozumienia odnośnie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który nie został jeszcze zatwierdzony, a którego głównym elementem jest embargo na import ropy z tego kraju. Problemem jest tutaj postawa Węgier, które domagały się 750 milionów euro na poczet krótkoterminowych inwestycji modernizacyjnych rafinerii i realizację połączenia rurociągowego z Chorwacją, które pozwoli im na większe bezpieczeństwo dostaw. 

Niezależnie od stanowiska Unii Europejskiej poszczególne kraje i podmioty rynku energetycznego podejmują własne decyzje o odcięciu się od importu ze Wschodu. W tym tygodniu taka deklaracja padła m.in. z ust niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. Dla Polski istotną informacją będzie rezygnacja z tego kierunku zaopatrzenia przez należącą do TotalEnergies rafinerię Leuna. Od przyszłego roku niemiecki zakład będzie wykorzystywał ropę głównie z rejonu Morza Północnego trafiającą do rafinerii Leuna za pośrednictwem Naftoportu w Gdańsku. 

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Dla rynku globalnego znaczenie może także mieć sytuacja w Chinach - kraj ten po początkowym ograniczeniu dostaw surowcowych z Rosji, wynikającym z obawy o podleganie międzynarodowym sankcjom, wraca do nabywania ropy z Rosji. Import rosyjskiej ropy drogą morską do Chin wzrośnie do niemal rekordowego poziomu 1,1 mln baryłek dziennie w maju z 750 tys. w pierwszym kwartale tego roku - podała agencja Vortexa Analytics. Sytuacja chińskiego rynku jest w ostatnich tygodniach bardzo skomplikowana, bo wprawdzie od początku czerwca znoszone są ograniczenia przeciwepidemiczne w regionie szanghajskim, ale analogiczne lockdowny mają dotyczyć Pekinu, co zapewne spowolni powrót normalnego poziomu popytu surowcowego w tym kraju.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

BENZYNA

3,88 0,11 3,00% akt.: 24.06.2022, 22:58
  • Max 3,89
  • Min 3,73
  • Stopa zwrotu - 1T 1,31%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,11%
  • Stopa zwrotu - 3M 14,79%
  • Stopa zwrotu - 6M 75,57%
  • Stopa zwrotu - 1R 70,18%
  • Stopa zwrotu - 2R 228,81%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »