Citi: Wsparcie kredytobiorców znosi częściowo efekty podwyżek stóp
Ekonomiści Citi oceniają, że propozycje rządu dotyczące wsparcia kredytobiorców częściowo znoszą efekt dotychczasowych podwyżek stóp procentowych. Według szacunków ekspertów, wprowadzenie wakacji kredytowych można porównać do obniżki stóp procentowych o około 150 pb.
"Gdyby RPP chciała zniwelować ten impuls konsumpcyjno-inflacyjny, musiałaby podnieść stopy procentowe na okres najbliższych dwóch lat o dodatkowe ok. 150 pb. (w porównaniu z tym, co RPP i tak dotychczas planowała). To, czy Rada ostatecznie zdecyduje się na dodatkowe podwyżki stóp, będzie zależeć od nadchodących danych o aktywności, płacach i inflacji, jednak zaproponowane programy wsparcia istotnie zwiększają szanse takiego scenariusza" - napisano w raporcie.
Jak przypomina Citi, w ubiegłym tygodniu rząd przedstawił projekt rozwiązań mających na celu wsparcie kredytobiorców dotkniętych podwyżkami stóp procentowych. Rządowy plan zakłada tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zwolnienia z płatności czterech rat kredytowych w 2022 roku i kolejnych czterech w 2023 r. Projekt ustawy przewiduje również dofinansowanie przez banki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który udziela pomocy dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Trzecie rozwiązanie to zastąpienie stawki WIBOR przez nową, na razie nieznaną, stopę procentową.
Ekonomiści uważają, że wpływ zaproponowanych rozwiązań na budżety gospodarstw domowych może być istotny.
"W naszym scenariuszu makroekonomicznych zakładamy, że stopy NBP wzrosną jeszcze o 125 pb. w ciągu najbliższych dwóch miesięcy (do 6,5 proc.). W takim przypadku, według naszych szacunków, wakacje kredytowe ograniczyłyby płatności gospodarstw domowych o około 6 mld zł w drugiej połowie bieżącego roku, wobec 4 mld zł szacowanych przez rząd (przy wyliczeniach zakładamy partycypację w programie na poziomie 50 proc.). Pozwoliłoby to gospodarstwom domowym podtrzymać relatywnie wysoką dynamikę konsumpcji" - napisano w raporcie.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Zdaniem Citi, zastąpienie WIBOR nową stawką zapewne nie wpłynie znacząco na wydatki gospodarstw domowych.
"Po pierwsze, gdyby nową stopą była POLONIA, obniżka oprocentowania wyniosłaby - średnio w horyzoncie kilku lat - około 20-30 pb. Po drugie, do nowej stawki konieczne może być stosowanie spreadu korygującego, który w praktyce zniwelowałby różnicę między nową i dotychczasową stopą procentową" - oceniono.