Co dalej z ratami kredytowymi? Są dobre wiadomości

Dobre wieści dla posiadaczy kredytów złotowych. Spada nie tylko WIBOR, ale mocno zjechały też kontrakty FRA, pokazujące ile rynkowa stopa będzie wynosiła w średnim horyzoncie. To oznaczałoby, że rata kredytu na 300 tys. zł za pół roku będzie o kilkaset złotych niższa.

Oczekiwania co do poziomu stóp procentowych zmieniły się diametralnie w stosunku do tego czego rynek spodziewał się jeszcze w październiku. To dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów złotowych, zakładając oczywiście, że taka tendencja się utrzyma.

- W ostatnim czasie nastąpiła drastyczna zmiana oczekiwań dotyczących przyszłego poziomu stóp procentowych. Na przełomie października i listopada notowania kontraktów FRA sugerowały, że w ciągu 6 miesięcy WIBOR 3M wzrośnie do 8,25 proc. Obecnie pokazują natomiast spadek WIBORu w tym okresie do 6,93 proc. Oznacza to, że instytucje finansowe zakładają, że w tym okresie już nie zobaczymy kolejnych podwyżek stóp procentowych - mówi Interii Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Kontrakty FRA na WIBOR sugerują, że raty kredytowe powinny niedługo spadać

Przełoży się to na konkretne obniżenie raty kredytowej, przy relatywnie niskim kredycie będzie to już kilkaset złotych różnicy.

- Notowania przewidują również, że obniżki stóp procentowych zaczną się mniej więcej za 9 miesięcy, a w marcu 2024 r. WIBOR 3M będzie wynosił już tylko 5,58 proc. W takim przypadku rata kredytu na 300 tys. zł, na 25 lat, udzielonego we wrześniu 2021 r. spadłaby z obecnego poziomu 2590 zł do 2264 zł - wylicza Sadowski.

Reklama

Dziś trzymiesięczny WIBOR wynosi 7,25 proc. Natomiast stopa referencyjna NBP 6,75 proc. i po długiej sekwencji podwyżek, od września nie była zmieniana.

Ostatnie dane o inflacji po raz pierwszy od długiego czasu przyniosły (niewielkie) wyhamowanie tempa wzrostu cen do 17,4 proc. z 17,9 proc. w październiku. Prognozy banków mówią o tym, że w ślad za wyhamowaniem inflacji członkowie RPP pozostaną przy obecnym stanowisku i nie będą decydować się na kolejne podwyżki stóp. 

Posiadacze kredytów złotowych mogą korzystać z tarczy osłonowej w postaci wakacji kredytowych - w tym roku mogą (bezkosztowo czyli bez naliczania odsetek) nie zapłacić czterech rat i w przyszłym roku również będą mogli zawiesić jedną ratę w każdym kwartale. Dodatkowo ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji mogą korzystać Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - taka pomoc może być uruchomiona między innymi wówczas, gdy rata przekracza połowę dochodów lub kredytobiorca stracił pracę.

Gorzej wygląda sytuacja osób, które chciałyby zaciągnąć kredyt, bo wysokie stopy procentowe drastycznie obniżyły zdolność kredytową. Przykładowo, dla pary bez dzieci, z dochodem 6 tys. zł netto spadła z 550 tys. zł do 263 tys. zł.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »