Wzrost inflacji wyhamował w listopadzie. A co dalej ze stopami procentowymi?

Nie będzie kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym cyklu - prognozują ekonomiści po najnowszym, wstępnym odczycie inflacji w listopadzie, który rano podał GUS. Poziom wskaźnika cen dóbr i usług po raz pierwszy od dawna nieco spadł, do poziomu 17,4 proc. z 17,9 proc. w październiku. To jednak tylko pierwszy sygnał w zmianie otoczenia makroekonomicznego - niewykluczone, że początek przyszłego roku przyniesie ponownie wzrost wskaźnika. Mimo to analitycy są zdania, że stopy procentowe nie pójdą w ślad za rosnącą inflacją.

  • Jak poinformował GUS, inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc. według wstępnych szacunków.
  • Pierwszy od miesięcy spadek inflacji może oznaczać koniec podwyżek stóp procentowych.
  • Ekonomiści są zdania, że Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się na podwyższenie stóp, mimo iż inflacja bazowa nadal rośnie. 

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego o niższym poziomie inflacji rodzą pytanie o przyszły poziom stóp procentowych. To bowiem one służą Radzie Polityki Pieniężnej do walki z rosnącymi cenami. Od września tego roku stopy pozostają jednak na niezmienionym poziomie. Czy pierwszy od wielu miesięcy spadek wskaźnika inflacji to sygnał do obniżenia także wskaźnika kosztu pieniądza?

Reklama

Spada inflacja, ale bazowa jeszcze w górę

Jak poinformował GUS, w listopadzie poziom inflacji, według wstępnych szacunków, wyniósł 17,4 proc. To spadek o 0,5 pkt. proc. w stosunku do października. Według najnowszych danych w III kwartale spadł również poziom PKB w ujęciu rok do roku o 3,6 proc. w stosunku do 5,8 proc. w II kwartale. Wskaźnikiem, który nadal rośnie - o ok. 0,4 pkt proc. do poziomu 11,4 proc. - jak szacują niektórzy ekonomiści - jest inflacja bazowa, czyli taka, która nie uwzględnia zmian cen najbardziej zmiennych czynników, jak energia czy żywność. 

Inflacja nie powiedziała ostatniego słowa. Jej wzrost przewidywany jest jeszcze na początku przyszłego roku. 

Od września główne narzędzie do walki z inflacją - stopy procentowe NBP - pozostają na niezmienionym poziomie. Już dwukrotnie, w październiku i listopadzie, Rada Polityki Pieniężnej odstąpiła od zwiększania poziomu stóp, które i tak są obecnie najwyższe od ponad 20 lat. Prognozy banków mówią o tym, że w ślad za wyhamowaniem inflacji członkowie RPP pozostaną przy obecnym stanowisku i nie będą decydować się na kolejne podwyżki stóp. Co więcej, jak mówił jeden z nich, Ireneusz Dąbrowski, przyszły rok może przynieść nawet obniżki wskaźników.

Banki przewidują koniec podwyżek stóp

Zdaniem analityków Banku Pekao, przyszłość nie przyniesie nam kolejnych podwyżek stóp. 

Tę samą opinię podzielają eksperci PKO BP. Są zdania, że wkrótce także poziom inflacji bazowej powinien zacząć spadać.

Również ekonomiści Citi Handlowy, jeszcze przed podaniem danych GUS, byli zdania, że RPP nie będzie już podnosić stóp.

"W bazowym scenariuszu zakładamy utrzymanie przez RPP stabilnych stóp do końca 2023 r. Sprzyjać temu może spadek inflacji w USA, bliski szczyt inflacji w Europie, niski CPI w Chinach, spadki cen frachtu, stali i energii. Temat spodziewanej dezinflacji zapewne może zyskiwać jeszcze na popularności, nawet jeżeli nie ma w nim nic naprawdę nowego (o spadku CPI w 2023 wiemy od miesięcy). Niemniej ponieważ szczyt inflacji jeszcze przed nami, z obecnych poziomów spodziewamy się raczej korekty rentowności obligacji w górę" - napisali analitycy banku.

Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,75 proc., lombardowa 7,25 proc. depozytowa 6,25 proc. Poziom stóp proc., ustalany przez NBP, znajduje odzwierciedlenie w stawce WIBOR. Ta zaś ma kluczowe znaczenie dla oprocentowania kredytów, w tym hipotecznych, i wysokości miesięcznej raty. 

Paulina Błaziak

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | NBP | inflacja | dezinflacja | inflacja w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »