Co to jest poduszka finansowa i ile powinna wynosić?

Z badania Santander Consumer Banku “Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania" wynika, że tylko ok. 38 proc. Polaków regularnie odkłada co miesiąc określoną kwotę. Zaledwie 28 proc. badanych ma odłożoną równowartość co najmniej 5 swoich pensji. Liczby te są zatrważające, ponieważ każdy dorosły człowiek powinien mieć poduszkę finansową. Jaka powinna być wartość poduszki finansowej i jak ją zbudować?

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to nic innego, jak fundusz awaryjny, czyli finanse, które odkładamy na wypadek wystąpienia jakichś nieprzewidzianych wydarzeń w naszym życiu. Poduszka finansowa jest więc zabezpieczeniem finansowym na tzw. czarną godzinę, czyli w przypadku m.in.:

●      niespodziewanej utraty pracy,

●      ciężkiej choroby i konieczności poniesienia wydatków związanych z diagnozą lub/i leczeniem,

●      wypadku,

●      awarii sprzętu domowego,

Reklama

●      inflacji i wzrostu wydatków na życie.

Poduszka finansowa pozwala spać spokojne, dzięki niej wiemy, że w przypadku nieplanowanych wydarzeń nie zostaniemy z dnia na dzień bez środków do życia. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu mamy większe poczucie bezpieczeństwa, bo wiemy, że w razie konieczności mamy środki, po które możemy w dowolnym momencie sięgnąć.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

To, ile powinna wynosić poduszka finansowa, w znacznej mierze zależy od miesięcznych wydatków. Dopiero na ich podstawie możemy oszacować ostateczną kwotę, która da nam ewentualne zabezpieczenie. Szacuje się, że dla singla poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej równowartość 3-miesięcznych wydatków. Jeżeli więc twoje comiesięczne wydatki wynoszą 4 tys. zł, to twoja poduszka powinna wynieść 12 tys. zł.

W przypadku rodzin z dziećmi zakłada się, że poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej równowartość 6-miesięcznych wydatków. Idealnym rozwiązaniem zaś byłoby, gdyby oszczędności zarówno dla singla, jak i dla rodzin wynosiły równowartość 12-miesięcznych wydatków, jednak tak naprawdę im większa poduszka finansowa, tym większe bezpieczeństwo.

Jak stworzyć własną poduszkę finansową?

Pandemia oraz inflacja i wynikające z tego skutki finansowo-gospodarcze pokazały, jak ważna jest poduszka finansowa. W momencie gdy wiele osób musiało zawiesić swoją działalność, czy też zostało niespodziewanie zwolnionych z pracy, finanse na tzw. czarną godzinę zapewniły wielu osobom poczucie bezpieczeństwa w trudnych czasach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć losowych wydarzeń, dlatego każdy dorosły człowiek, niezależnie od jego sytuacji finansowej, powinien zadbać o poduszkę finansową.

Aby zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa, w pierwszej kolejności należy mniej więcej oszacować miesięczne wydatki: jakie są stałe koszty życia oraz sezonowe (np. w okresie wakacyjnym dochodzą wydatki na wyjazdy wakacyjne, w okresie zimowym zaś zwiększone wydatki na ogrzewanie). Po obliczeniu miesięcznego budżetu domowego zestawmy je z zarobkami i zastanówmy się, z czego ewentualnie moglibyśmy jeszcze zrezygnować, żeby zarobki znacznie przewyższały nasze comiesięczne wydatki.

Następnie trzeba ustalić, ile nasza poduszka finansowa mogłaby realnie wynosić. Po ustaleniu ostatecznej kwoty zastanów się, ile miesięcznie będziesz w stanie odkładać. Zastanów się również, gdzie będziesz przechowywać oszczędności. Najlepiej założyć osobne konto oszczędnościowe i tam co miesiąc przelewać ustaloną kwotę. W przypadku większych kwot dobrym pomysłem jest również lokata terminowa.

Teraz ustal comiesięczną minimalną kwotę, którą będziesz w stanie odłożyć niezależnie od miesiąca i staraj się jej trzymać. Jeśli w danym miesiącu będziesz w stanie odłożyć więcej, to po prostu odłóż więcej. Dzięki temu szybciej przybliżysz się do postawionego celu.

Czas zbudowania poduszki finansowej zależny będzie oczywiście od indywidualnej sytuacji finansowej. Jedni mogą zgromadzić zabezpieczenie w ciągu 6 miesięcy, innym zajmie to kilka lat. Niezależnie jednak od tego, im szybciej zaczniemy tworzyć poduszkę finansową, tym szybciej zapewnimy sobie zabezpieczenie i spokojny sen.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: finanse | poduszka finansowa | zabezpieczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »