Coraz więcej kobiet miliarderek

Dynamicznie rośnie liczba kobiet, które mogą pochwalić się miliardowym majątkiem - współczynnik wzrostu w ich przypadku wyniósł 6,6, a w przypadku mężczyzn jedynie 5,2. Co ciekawe, jedynie 44 proc. miliarderów z roku 1995 utrzymało ten status do dzisiaj - wynika z raportu "Zmienne twarze miliarderów" przygotowanego przez UBS i firmę doradczą PwC.

Kluczowe wnioski:

- Liczba osób z miliardowym majątkiem w 2014 r. wyniosła 1347 (w 1995 r. było to 289),

- Dwie trzecie miliarderów jest obecnie w wieku powyżej 60 lat,

- Populacja kobiet wśród miliarderów powiększała się szybciej niż mężczyzn: współczynnik wzrostu w ich przypadku wyniósł 6,6, a w przypadku mężczyzn - jedynie 5,2,

- Znaczna część miliarderek prowadzi firmy rodzinne - 57 proc. w Stanach Zjednoczonych, 63 proc. w Europie oraz 96 proc. w Azji,

- Jedynie 44 proc. (126 osób) spośród notowanych w 1995 roku miliarderów utrzymało ten status przez ostatnie 20 lat. Ci, którym się to udało, powiększyli majątek o średnio 2,9 mld dolarów do 11 mld dolarów, wyprzedzając zarówno rynek akcji, jak i światowe PKB,

Reklama

- Regulacje prawne i podatkowe są postrzegane przez miliarderów jako największe trudności w utrzymaniu majątku,

- Dbałość o rodzinny biznes, efektywny model zarządzania i wyrazista tożsamość rodzinna to najważniejsze aspekty tworzenia trwałego dziedzictwa.

Liczba miliarderek rośnie szybciej od liczby miliarderów: w przypadku kobiet wskaźnik wzrostu wyniósł 6,6, w przypadku mężczyzn 5,2 w ciągu ostatnich dwóch dekad, przy czym wzrastająca liczba miliarderek w Azji miała znaczny wpływ na tę różnicę. To najszybszy wzrost liczby miliarderek w Azji na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ich liczba wzrosła 8,8-krotnie - z 3 do 25. Dla porównania, w przypadku Europy odnotowano wzrost o 2,7 (z 21 do 57), a w Stanach Zjednoczonych - 1,7, z 37 do 63.

Miliarderki z Azji stanowią niemal jedną piątą światowej populacji miliarderek i są zdecydowanie młodsze niż ich odpowiedniczki w innych regionach świata. Inaczej niż w przypadku Azji, w Europie i Ameryce kobiety w większości dysponują wielopokoleniowym majątkiem (93 proc. w Europie, 81 proc. w Stanach Zjednoczonych). Odgrywają one jednak w rodzinach znacznie ważniejsze role niż w poprzednich pokoleniach.

Ulotność wielkiego bogactwa

Z raportu UBS i PwC wynika, że połowa miliarderów z 1995 w ciągu ostatnich 20 lat utraciła ten status.

Z kolei ci, którym udało się go utrzymać, znacznie powiększyli majątek. Konsumpcja i handel detaliczny, technologie i usługi finansowe to dominujące gałęzie przemysłu, odpowiadające dwóm trzecim całkowitego majątku miliarderów, którzy dotrwali do dzisiaj. Przemysł, nieruchomości oraz przemysł zdrowotny to sektory, w których miliardowe majątki okazały się być najmniej trwałe.

W 1995 roku na liście miliarderów znalazło się 289 nazwisk. Z tej grupy jedynie 126 osób utrzymało status, pozostali zaś zniknęli z listy z powodu śmierci, rozdrobnienia majątku lub błędnych decyzji biznesowych. W tym samym czasie 1221 innych osób uzyskało status miliardera, co w sumie daje 1347 miliarderów w roku 2014.

126 miliarderów, którzy utrzymali ten status przez ostatnie 20 lat, wytworzyło majątek o wartości 1 biliona dolarów, co stanowi około 21 proc. majątku wytworzonego przez całą populację miliarderów w tym okresie. Do 2014 roku średni majątek pozostałych miliarderów zwiększył się średnio z 2,9 mld w 1995 roku do 11 mld dolarów, a więc wzrósł 3,8 raza, przewyższając współczynnik wzrostu światowego PKB wynoszący 2,5.

O raporcie

Dane wykorzystane w raporcie pochodzą z badania ponad 1300 miliarderów opartego na analizie danych z ostatnich 19 lat z 14 największych rynków miliarderów, które stanowią 75 proc. światowego majątku miliarderów.

Dowiedz się więcej na temat: miliarderka | miliarderzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »