Credit Suisse o kompromisie ws. OFE
Kompromis Komisji Europejskiej z polskim rządem ws. uwzględniania kosztów reformy emerytalnej w kalkulacji deficytu i długu nie zmienia obecnej, unijnej metodologii rachunkowej - napisał we wtorkowym komentarzu bank Credit Suisse (CS).
W ocenie analityków powołujących się na komunikat ministerstwa finansów i wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej, proponowany kompromis może za to wpłynąć na kryteria oceny kondycji finansowej członka UE, gdy Komisja będzie zastanawiać się nad wszczęciem wobec niego dyscyplinarnej procedury nadmiernego deficytu w przypadku, gdy deficyt przewyższa 3 proc. PKB.
Kompromisowa propozycja musi jeszcze zostać zaaprobowana na posiedzeniu Rady Europejskiej 16-17 bm.
Na obecnym etapie nie ma jasności, czy kompromis jest trwałym rozwiązaniem, czy też wprowadza tylko okres przejściowy - stwierdza komentarz CS. Wcześniejsza propozycja Komisji była rozwiązaniem przejściowym. Jeśli zatem obecny kompromis także ma taki charakter, to polski rząd może nadal forsować alternatywne rozwiązania prowadzące do zmniejszenia wpływu reformy systemu emerytalnego na deficyt finansów publicznych i dług - dodają analitycy.
Rząd w ocenie CS ma w zanadrzu kilka opcji, a o tym, którą z nich wybierze przesądzi wynik najbliższego unijnego szczytu.
Komunikat ministerstwa finansów z poniedziałku, sugeruje iż porozumienie nie oznacza obniżki poziomu długu publicznego, ani ujemnego salda budżetu, w szczególności nie oznacza obniżki potrzeb pożyczkowych rządu, których źródłem jest finansowanie reformy emerytalnej.