Czy ceny zbóż wzrosną? Analitycy nie mają wątpliwości

W trzecim kwartale 2024 roku ceny zbóż spadły w stosunku do tych, jakie mieliśmy w tym samym czasie rok wcześniej. Powodem takiego stanu rzeczy był napływ taniego ziarna ze wschodu. Analitycy z PKO BP przewidują już, jak to się zmieni na początku nadchodzącego roku. Czy w 2025 roku ceny zbóż wzrosną?

Ceny zbóż w Polsce są wynikiem działania zarówno lokalnych, jak i globalnych czynników. Obserwowanie sytuacji na rynkach międzynarodowych, polityki rolnej oraz warunków pogodowych jest kluczowe dla prognozowania ich zmian. Analitycy, wiedząc jak wyglądają tegoroczne zbiory, mogą pokusić się o ocenę tego, jak będą kształtować się ceny ziarna w 2025 roku. 

Od czego zależą ceny ziarna?  

Ceny ziarna zależą od wielu czynników, na które rolnicy nie mają wpływu. Oprócz pogody nie tylko krajowej, ale także globalnej, mają na nie wpływ kursy walut, sytuacja polityczno-gospodarcza oraz spekulacje na rynkach finansowych. Wiąże się to z tym, że Polska produkuje zboża nie tylko na rynek własny, ale również je eksportuje. W mniejszym stopniu na ceny wpływają na trendy konsumpcyjne: zapotrzebowanie na biomasę i zmiany w zwyczajach żywieniowych konsumentów. Ostateczne ceny zbóż zależą również od kosztów ich produkcji, czyli paliwa, nawozów, środków ochrony roślin czy pracy.  

Reklama

Czy ceny zbóż wzrosną w 2025 roku?

Obecnie na rynku polskim mamy do czynienia z relatywnie niskimi cenami zbóż. Z tego powodu Izba Zbożowo-Paszowa stwierdza wciąż małą podaż ziarna. Rolnicy ja magazynują, czekając na lepsze ceny. Z analiz PKO BP wynika, że mają rację. Eksperci banku przewidują, że na początku 2025 roku ceny pszenicy wzrosną do 900 zł za tonę. Obecnie wynoszą one około 830-870 zł za tonę, w zależności od regionu. Analitycy z PKO BP zauważają, że możliwy jest jeszcze większy wzrost cen w kolejnych miesiącach 2025 roku:  

To dobre wiadomości dla rolników, którzy mogą magazynować zboże. Wygląda na to, że w przyszłym roku otrzymają za nie wyższą zapłatę.

 

Zbiory zbóż na świecie i w Unii wpływają na ceny 

Światowe zbiory zbóż są wyższe o 0,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Mogłoby to wskazywać na spadek ich cen, ale zwiększyła się też ich konsumpcja. W Unii Europejskiej z kolei zbiory będą bardzo niskie, głównie ze względu na obniżenie ich produkcji w Rumunii i we Francji. Wszystko to sprawi, że zapasy ziarna szybko będą się kończyć, co wpłynie na dynamikę wzrostu cen.  

Źródło: centrumanaliz.pkobp.p 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny zbóż | prognozy gospodarcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »