Czy ekopożyczka na fotowoltaikę albo pompę ciepła się opłaca?
Ekopożyczka to kolejny sposób na wsparcie osób planujących inwestycję w OZE lub wymianę wysokoemisyjnego pieca. Na co jeszcze można ją przeznaczyć? Kto może otrzymać ekopożyczkę i co zrobić, by zyskać preferencyjne warunki?
Przyjęta przez rząd Polityka Energetyczna Polski wymaga przeprowadzenia wielu inwestycji. Aby postępowały one szybko i skutecznie konieczne jest wsparcie instytucji bankowych. Dzięki oferowanym przez nie ekopożyczkom osoby fizyczne mogą otrzymać pomoc w finansowaniu inwestycji proekologicznych.
Mówiąc najprościej ekopożyczka to produkt bankowy, który umożliwia finansowanie inwestycji przybliżających nas do niezależności energetycznej. Jest ona dostępna od 2019 roku i skierowana zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.
Obecnie ekopożyczki udzielane są przez wiele banków. Ich warunki mogą się między sobą różnić. Pożyczkobiorca zawsze jednak jest zobligowany do przeznaczenia na własne działania ekologiczne przynajmniej 80 proc. otrzymanej kwoty (w niektórych bankach musi to być 100 proc.).
Niektóre banki prowadzą własne programy finansowania, wyróżniające się ściśle określonymi zasadami - przykładem może być BOŚ Bank, posiadający w ofercie pożyczkę "Nasza Woda" na zakup i instalację zbiorników na deszczówkę czy systemów retencyjnych.
Aby otrzymać ekopożyczkę na preferencyjnych zasadach - zazwyczaj bez prowizji i z niższym oprocentowaniem - konieczne jest przedstawienie faktur, potwierdzających inwestycję.