Czy emeryci muszą płacić abonament RTV? Zasady są jasne
Abonament RTV 2023 wzrośnie o około 20 procent w stosunku do aktualnych stawek. To spory cios dla Polaków, którzy w dobie wysokiej inflacji z trudem wiążą koniec z końcem. Z uwagi na obowiązek, a także masowe kontrole, wielu seniorów pokornie uiszcza opłatę za użytkowanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Okazuje się jednak, że niektórzy niepotrzebnie nadwyrężają swój budżet. Czy emeryci muszą płacić abonament RTV?
Do opłacania abonamentu RTV zgodnie z polskim prawem zobowiązani są obywatele, którzy posiadają w swoich domach odbiorniki radiowe i telewizyjne. Urządzenia te podlegają rejestracji, o czym stanowią takie dokumenty jak:
- ustawa o opłatach abonamentowych,
- rozporządzenia i uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Niniejsze akty prawne przewidują jednak również zwolnienia i ulgi w uiszczaniu opłat. Okazuje się, że niektórych osób abonament RTV w ogóle nie dotyczy.
Czy emeryci muszą płacić abonament RTV? Tłumaczymy, kto jest zwolniony z abonamentu RTV, a kto ma prawo skorzystać z ulgi w opłatach.
Podajemy również wysokość nowej opłaty za korzystanie z telewizji czy radia. Ile będzie trzeba zapłacić za abonament RTV w 2023 roku?
Osoby, które zastanawiają się, ile będzie trzeba zapłacić za abonament RTV w 2023 roku, czeka niemiłe rozczarowanie z uwagi na nieznaczną podwyżkę stawek od stycznia. Wysokość nowych opłat za korzystanie z domowych sprzętów będzie następująca:
- 8,70 zł za używanie radioodbiornika (podwyżka z 7,50 zł),
- 27,30 zł za korzystanie z odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego (wcześniej 24,50 zł).
Po zarejestrowaniu odbiornika, opłaty przelać należy na indywidualny numer konta tradycyjnym przelewem lub przez internet po zalogowaniu na stronie Poczty Polskiej.
Podstawową grupą społeczną, zwolnioną z uiszczania opłat za abonament RTV 2023 są seniorzy powyżej 75. roku życia, niezależnie od stanu zdrowia i wysokości świadczenia emerytalnego.
A, czy emeryci muszą płacić abonament RTV, jeżeli nie osiągnęli jeszcze wyżej wspomnianego wieku? Opłata ta nie dotyczy również osób powyżej 60. roku życia, o ile wysokość ich świadczenia emerytalnego nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym). W roku 2022 była to kwota 2831,27 złotych brutto.
Jednak nie tylko emeryci mogą ubiegać się o zwolnienie z abonamentu RTV. Uprawnionych do tego jest również kilka innych grup Polaków.
- obywatele, którzy zaliczają się do I grupy inwalidzkiej,
- obywatele posiadający orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy,
- osoby niedosłyszące i niewidome,
- osoby bezrobotne, posiadające prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego
- weterani wojenni, kombatanci
- członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Wszystkie osoby uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych zobowiązane są jednak, aby przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej dokument potwierdzający to uprawnienie wraz z oświadczeniem. Zwolnienie z opłat zacznie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu dopełnienia niezbędnych formalności.
Ustawa o opłatach abonamentowych poza całkowitym zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV zakłada również ulgi dla niektórych podmiotów. Do instytucji uprawnionych zaliczają się m.in.:
- podmioty lecznicze, które nie są przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej,
- publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty,
- żłobki
- sanatoria
- uczelnie wyższe
- domy pomocy społecznej
***
Czytaj więcej:
Abonament RTV - będą podwyżki. Te grupy nie muszą płacić
Kontrole odbiorników w polskich mieszkaniach. Jak uniknąć kary?
Zobacz także: