Czy emeryci muszą płacić abonament RTV? Zasady są jasne

Abonament RTV 2023 wzrośnie o około 20 procent w stosunku do aktualnych stawek. To spory cios dla Polaków, którzy w dobie wysokiej inflacji z trudem wiążą koniec z końcem. Z uwagi na obowiązek, a także masowe kontrole, wielu seniorów pokornie uiszcza opłatę za użytkowanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Okazuje się jednak, że niektórzy niepotrzebnie nadwyrężają swój budżet. Czy emeryci muszą płacić abonament RTV?

Do opłacania abonamentu RTV zgodnie z polskim prawem zobowiązani są obywatele, którzy posiadają w swoich domach odbiorniki radiowe i telewizyjne. Urządzenia te podlegają rejestracji, o czym stanowią takie dokumenty jak:

  • ustawa o opłatach abonamentowych, 
  • rozporządzenia i uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 
  • rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji. 

Niniejsze akty prawne przewidują jednak również zwolnienia i ulgi w uiszczaniu opłat. Okazuje się, że niektórych osób abonament RTV w ogóle nie dotyczy. 

Reklama

Czy emeryci muszą płacić abonament RTV? Tłumaczymy, kto jest zwolniony z abonamentu RTV, a kto ma prawo skorzystać z ulgi w opłatach. 

Podajemy również wysokość nowej opłaty za korzystanie z telewizji czy radia. Ile będzie trzeba zapłacić za abonament RTV w 2023 roku

Abonament RTV 2023. Ile trzeba będzie zapłacić za oglądanie telewizji?

Osoby, które zastanawiają się, ile będzie trzeba zapłacić za abonament RTV w 2023 roku, czeka niemiłe rozczarowanie z uwagi na nieznaczną podwyżkę stawek od stycznia. Wysokość nowych opłat za korzystanie z domowych sprzętów będzie następująca:

  • 8,70 zł za używanie radioodbiornika (podwyżka z 7,50 zł),
  • 27,30 zł za korzystanie z odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego (wcześniej 24,50 zł).

Po zarejestrowaniu odbiornika, opłaty przelać należy na indywidualny numer konta tradycyjnym przelewem lub przez internet po zalogowaniu na stronie Poczty Polskiej.

Czy emeryci muszą płacić abonament RTV? Niektórzy nie

Podstawową grupą społeczną, zwolnioną z uiszczania opłat za abonament RTV 2023 są seniorzy powyżej 75. roku życia, niezależnie od stanu zdrowia i wysokości świadczenia emerytalnego. 

A, czy emeryci muszą płacić abonament RTV, jeżeli nie osiągnęli jeszcze wyżej wspomnianego wieku? Opłata ta nie dotyczy również osób powyżej 60. roku życia, o ile wysokość ich świadczenia emerytalnego nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym). W roku 2022 była to kwota 2831,27 złotych brutto.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV poza seniorami? Uprawnionych jest kilka grup

Jednak nie tylko emeryci mogą ubiegać się o zwolnienie z abonamentu RTV. Uprawnionych do tego jest również kilka innych grup Polaków.

  • obywatele, którzy zaliczają się do I grupy inwalidzkiej,
  • obywatele posiadający orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy,
  • osoby niedosłyszące i niewidome, 
  • osoby bezrobotne, posiadające prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego
  • weterani wojenni, kombatanci
  • członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Wszystkie osoby uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych zobowiązane są jednak, aby przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej dokument potwierdzający to uprawnienie wraz z oświadczeniem. Zwolnienie z opłat zacznie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu dopełnienia niezbędnych formalności.

Komu przysługują ulgi w opłatach abonamentu RTV? Warto to wiedzieć

Ustawa o opłatach abonamentowych poza całkowitym zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV zakłada również ulgi dla niektórych podmiotów. Do instytucji uprawnionych zaliczają się m.in.:

  • podmioty lecznicze, które nie są przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej,
  • publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty,
  • żłobki
  • sanatoria
  • uczelnie wyższe
  • domy pomocy społecznej

***

Czytaj więcej:

Abonament RTV - będą podwyżki. Te grupy nie muszą płacić

Kontrole odbiorników w polskich mieszkaniach. Jak uniknąć kary?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »