Czy komornik może zabrać dodatek węglowy albo dodatek energetyczny?

Dodatek węglowy oraz dodatek energetyczny to formy wsparcia w obliczu wysokich cen opału. Czy jednak może się zdarzyć, że pieniądze zajmie komornik? Wyjaśniamy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dodatek węglowy stanowi formę wsparcia dla osób ogrzewających gospodarstwa domowe węglem. Wynosi on 3000 zł i ma być wypłacany jednorazowo. Podstawę do jego otrzymania stanowi wypełnienie deklaracji CEEB i złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić osobiście lub przy wykorzystaniu platformy ePUAP, najpóźniej do 30 listopada bieżącego roku. 

Reklama

Dodatek węglowy przysługuje każde osobie spełniającej powyższe kryteria, bez względu na wysokość zarobków. 

Dodatek energetyczny jest natomiast skierowany do osób, które ogrzewają domy drewnem, pelletem, olejem opałowym czy też gazem. Wszedł w życie 20 września bieżącego roku, a jego koszt uzależniony jest o rodzaju wykorzystywanego opału i wynosi od 500 zł do 3000 zł.

Wiele osób obawia się jednak, że w przypadku zadłużenia, wspomniane wyżej dodatki może przejąć komornik, a oni pozostaną bez środków na zakup opału. Czy taka sytuacja jest możliwa?

Dodatek węglowy a komornik

Dodatek węglowy stanowi świadczenie dodatkowe, które nie wlicza się do dochodu, a co za tym idzie nie trzeba go uwzględniać w corocznym  rozliczeniu PIT. Podobnie jak świadczenia socjalne (500 plus, Dobry Start itp.) i alimenty, nie podlega on egzekucji komorniczej. Oznacza to, że nie może być zajęty na poczet długów, nawet jeśli wpływa na zajęty decyzją sądu rachunek bankowy.

Dodatek energetyczny a komornik

Również beneficjenci dodatku energetycznego mogą czuć się bezpiecznie - zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. dodatki mieszkaniowe oraz dodatki energetyczne nie mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej.  Ich celem jest poprawa sytuacji bytowej i zapobieganie ubóstwu energetycznemu, komornik nie może więc zająć nawet części przyznanego dodatku.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku świadczeń rodzinnych, wychowawczych, alimentacyjnych, pielęgnacyjnych czy dodatków dla opiekunów. Nawet jeśli wpływają one na konto bankowe dłużnika, bank nie ma prawa ich zablokować.

Czytaj również:

Palą węglem, ale dodatku nie dostaną. Dlaczego?

Ogrzewasz dom gazem? Możesz już złożyć wniosek o dodatek

Co licytuje komornik i jak odbywają się aukcje?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »