Czy młodzi Polacy przestaną żyć na garnuszku rodziców?
Młode pokolenie Polaków bardzo optymistycznie wypowiada się na temat swojej sytuacji finansowej - wynika z Raportu Płatności Konsumenckich 2017 zaprezentowanego przez Intrum Justitia. Ankietowani poniżej 35. roku z optymizmem patrzą w przyszłość i podkreślają, że finansowo radzą sobie lepiej niż ich rodzice.
Dane przedstawione w Raporcie Płatności Konsumenckich pokazują, że młodzi Polacy dość dobrze radzą sobie z finansowym usamodzielnieniem się. Nie oznacza to jednak, że przyszłe pokolenia będą radzić sobie z tym równie dobrze.
Ponad połowa młodych Polaków (54 proc.) uważa, że ich sytuacja finansowa jest coraz lepsza. Jest to wynik wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 49 proc. - Analizując wyniki tegorocznego badania zauważyliśmy, że młodzi Polacy są coraz większymi optymistami, jeśli chodzi o ich sytuację materialną. Respondenci w wieku 18-35 lat uważają, że ich status materialny jest lub będzie lepszy niż ich rodziców. Takiego zdania jest 40 proc. ankietowanych. Jest to wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania - komentuje Katarzyna Płusa, ekspert Intrum Justitia. Skąd w młodych Polakach tyle optymizmu? - Jak wynika z naszego badania młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących z nieodpowiedniego gospodarowania finansami. 60 proc. ankietowanych poniżej 35. roku przyznaje, że łatwy dostęp do pożyczek on-line powoduje, że takie zobowiązania zaciągają osoby, które nie powinny tego robić. Młode pokolenie Polaków coraz lepiej radzi sobie z zarządzaniem domowym budżetem i dlatego może patrzeć z optymizmem na swoją finansową przyszłość - dodaje Płusa.
Optymizm młodego pokolenia powoduje również to, że osoby poniżej 35. roku życia rzadziej emigrują w poszukiwaniu lepszej pracy. - Chęć wyjazdu do innego państwa w celu poprawy swojej sytuacji materialnej zdeklarowało 29 proc. ankietowanych w wieku 18-35 lat. Dla przykładu dwa lata temu wynik ten był blisko dwukrotnie większy. Wtedy, aż 48 proc. młodych Polaków chciało wyemigrować w celach zarobkowych. Sytuacja materialna młodych ludzi jest coraz lepsza, dodatkowo też kontrolują oni lepiej swoje finanse osobiste. Wszystko to powoduje, że decydują się na pozostanie w ojczyźnie - analizuje Katarzyna Płusa.
Jest jednak coś co spędza sen z powiek młodych Polaków. Dane zaprezentowane w Raporcie Płatności Konsumenckich 2017 pokazują, że obawiają się oni o przyszłość finansową swoich pociech. - Nasze najnowsze badanie wskazuje, że młodzi Polacy nie są już takimi optymistami, jeśli chodzi o sytuację finansową ich dzieci. Dla porównania w ubiegłym roku połowa respondentów poniżej 35. roku życia przyznała, że będzie musiała wspierać swoje dzieci finansowo po opuszczeniu przez nie domu rodzinnego. W tym roku zanotowaliśmy tu wzrost o cztery punkty procentowe - zauważa ekspert Intrum Justitia. Skąd ten pesymizm? Młodzi Polacy obawiają się, że ich dzieci nie będą odpowiednio wyedukowane w zakresie gospodarowania finansami - 72 proc. ankietowanych uważa, że uczniowie w szkole powinny uczyć się więcej na temat zarządzania domowym budżetem. - Nauka odpowiedniego gospodarowania posiadanymi funduszami jest bardzo ważna. Dzięki niej najmłodsze pokolenia będą mogły pewnie wkroczyć w dorosłość i nie będą obawiać się o swoją sytuację materialną. Takiego zdania są także respondenci biorący udział w naszym badaniu. Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby osób, które deklarują, że szkoła powinna przeprowadzać więcej zajęć na temat zarządzania domowym budżetem, jak również tych, który sami edukują swoje pociechy w tym temacie - podsumowuje Płusa.
Polacy poniżej 35. roku życia coraz lepiej radzą sobie z odpowiednim zarządzaniem domowym budżetem. Przekłada się to na optymizm dotyczący ich statusu materialnego i rzadszą emigrację zarobkową. Obawiają się jednak o przyszłość finansową swoich dzieci. Rozwiązaniem zmartwień młodych Polaków jest odpowiednia edukacja najmłodszych z zakresu finansów i gospodarowania posiadanymi funduszami.
- - - - -
Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2017 r. na reprezentatywnej próbie, czyli co najmniej n=1000 respondentów w każdym kraju, co daje ogółem n=24 401 wywiadów przeprowadzonych w 24 europejskich krajach. Grupa docelowa tego badania została zdefiniowana jako osoby (mężczyźni i kobiety) w wieku 18 lat i więcej, które są głównie lub częściowo odpowiedzialne za zarządzanie swoimi lub domowymi finansami. Udział w badaniu polegał na samodzielnym wypełnieniu internetowej ankiety.
Opr. KM