Reklama

Czy młodzi Polacy przestaną żyć na garnuszku rodziców?

Młode pokolenie Polaków bardzo optymistycznie wypowiada się na temat swojej sytuacji finansowej - wynika z Raportu Płatności Konsumenckich 2017 zaprezentowanego przez Intrum Justitia. Ankietowani poniżej 35. roku z optymizmem patrzą w przyszłość i podkreślają, że finansowo radzą sobie lepiej niż ich rodzice.

Dane przedstawione w Raporcie Płatności Konsumenckich pokazują, że młodzi Polacy dość dobrze radzą sobie z finansowym usamodzielnieniem się. Nie oznacza to jednak, że przyszłe pokolenia będą radzić sobie z tym równie dobrze.

Młodym Polakom żyje się lepiej

Reklama

Ponad połowa młodych Polaków (54 proc.) uważa, że ich sytuacja finansowa jest coraz lepsza. Jest to wynik wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 49 proc. - Analizując wyniki tegorocznego badania zauważyliśmy, że młodzi Polacy są coraz większymi optymistami, jeśli chodzi o ich sytuację materialną. Respondenci w wieku 18-35 lat uważają, że ich status materialny jest lub będzie lepszy niż ich rodziców. Takiego zdania jest 40 proc. ankietowanych. Jest to wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania - komentuje Katarzyna Płusa, ekspert Intrum Justitia. Skąd w młodych Polakach tyle optymizmu? - Jak wynika z naszego badania młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących z nieodpowiedniego gospodarowania finansami. 60 proc. ankietowanych poniżej 35. roku przyznaje, że łatwy dostęp do pożyczek on-line powoduje, że takie zobowiązania zaciągają osoby, które nie powinny tego robić. Młode pokolenie Polaków coraz lepiej radzi sobie z zarządzaniem domowym budżetem i dlatego może patrzeć z optymizmem na swoją finansową przyszłość - dodaje Płusa.

Wszędzie dobrze, ale w Polsce najlepiej

Optymizm młodego pokolenia powoduje również to, że osoby poniżej 35. roku życia rzadziej emigrują w poszukiwaniu lepszej pracy. - Chęć wyjazdu do innego państwa w celu poprawy swojej sytuacji materialnej zdeklarowało 29 proc. ankietowanych w wieku 18-35 lat. Dla przykładu dwa lata temu wynik ten był blisko dwukrotnie większy. Wtedy, aż 48 proc. młodych Polaków chciało wyemigrować w celach zarobkowych. Sytuacja materialna młodych ludzi jest coraz lepsza, dodatkowo też kontrolują oni lepiej swoje finanse osobiste. Wszystko to powoduje, że decydują się na pozostanie w ojczyźnie - analizuje Katarzyna Płusa.

Finansowy dołek najmłodszych

Jest jednak coś co spędza sen z powiek młodych Polaków. Dane zaprezentowane w Raporcie Płatności Konsumenckich 2017 pokazują, że obawiają się oni o przyszłość finansową swoich pociech. - Nasze najnowsze badanie wskazuje, że młodzi Polacy nie są już takimi optymistami, jeśli chodzi o sytuację finansową ich dzieci. Dla porównania w ubiegłym roku połowa respondentów poniżej 35. roku życia przyznała, że będzie musiała wspierać swoje dzieci finansowo po opuszczeniu przez nie domu rodzinnego. W tym roku zanotowaliśmy tu wzrost o cztery punkty procentowe - zauważa ekspert Intrum Justitia. Skąd ten pesymizm? Młodzi Polacy obawiają się, że ich dzieci nie będą odpowiednio wyedukowane w zakresie gospodarowania finansami - 72 proc. ankietowanych uważa, że uczniowie w szkole powinny uczyć się więcej na temat zarządzania domowym budżetem. - Nauka odpowiedniego gospodarowania posiadanymi funduszami jest bardzo ważna. Dzięki niej najmłodsze pokolenia będą mogły pewnie wkroczyć w dorosłość i nie będą obawiać się o swoją sytuację materialną. Takiego zdania są także respondenci biorący udział w naszym badaniu. Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby osób, które deklarują, że szkoła powinna przeprowadzać więcej zajęć na temat zarządzania domowym budżetem, jak również tych, który sami edukują swoje pociechy w tym temacie - podsumowuje Płusa.

Polacy poniżej 35. roku życia coraz lepiej radzą sobie z odpowiednim zarządzaniem domowym budżetem. Przekłada się to na optymizm dotyczący ich statusu materialnego i rzadszą emigrację zarobkową. Obawiają się jednak o przyszłość finansową swoich dzieci. Rozwiązaniem zmartwień młodych Polaków jest odpowiednia edukacja najmłodszych z zakresu finansów i gospodarowania posiadanymi funduszami.

- - - - -

O raporcie

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2017 r. na reprezentatywnej próbie, czyli co najmniej n=1000 respondentów w każdym kraju, co daje ogółem n=24 401 wywiadów przeprowadzonych w 24 europejskich krajach. Grupa docelowa tego badania została zdefiniowana jako osoby (mężczyźni i kobiety) w wieku 18 lat i więcej, które są głównie lub częściowo odpowiedzialne za zarządzanie swoimi lub domowymi finansami. Udział w badaniu polegał na samodzielnym wypełnieniu internetowej ankiety.

Opr. KM

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Dowiedz się więcej na temat: młodzi Polacy | młode | Polacy | młode pokolenie | rodzice | Intrum Justitia | Młodzi | życia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »