Czy mogę sprzedać nieruchomość ze spadku? O tych formalnościach musisz pamiętać

Odziedziczenie mieszkania, domu albo działki może być zarówno korzyścią, jak i wyzwaniem. Choć sama wizja dodatkowego majątku może być kusząca, sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku wiąże się z kilkoma istotnymi formalnościami oraz pułapkami prawnymi, o których nie każdy spadkobierca wie. Z tego powodu wyjaśniamy, jak wygląda proces sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku i podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku wymaga od nas wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Z tego powodu sprawdzamy, o czym muszą pamiętać spadkobiercy w takiej sytuacji.

Czy można sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?

Nieruchomość otrzymana w spadku może zostać sprzedana. Potrzebne są do tego jednak pewne dokumenty. Przede wszystkim jest to postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku, czyli formalne orzeczenie, które potwierdza, że jesteśmy prawnymi spadkobiercami oraz określa w jakiej części. Dzięki temu potwierdzeniu stajemy się spadkobiercami na mocy prawa i możemy udowodnić ten fakt w banku czy u notariusza. Możliwe jest również uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia, które sporządza notariusz — będzie funkcjonowało w ten sam sposób.

Reklama

Należy jednak pamiętać, że sprzedanie odziedziczonej nieruchomości w ciągu pięciu lat od jej uzyskania wiąże się z zapłatą podatku w wysokości 19 proc. od uzyskanego przychodu z transakcji. Okres ten liczony jest do od końca roku, w którym nabyliśmy daną nieruchomość. Jeśli zaczekamy ze sprzedażą, nie będziemy musieli się z nim liczyć.

Jak sprzedać odziedziczoną nieruchomość bez podatku?

Jest jeszcze jeden sposób na sprzedaż mieszkania, działki czy domu bez konieczności płacenia podatku. Co więcej, nie trzeba być właścicielem danej nieruchomości przez pięć lat. 

Nie będziemy musieli płacić podatku od uzyskanego przychodu, jeśli w ciągu trzech lat od sprzedaży uzyskane środki przeznaczymy na cel mieszkaniowy. Okres ten liczony jest od końca roku podatkowego, w którym dokonano sprzedaży.

W tym przypadku cel mieszkaniowy rozumiany jest przez przeznaczenie środków na własne mieszkanie czy dom. Może to być zakup działki pod budowę domu, zakup mieszkania, przeprowadzenie remontu, rozbudowa albo przebudowa posiadanej już nieruchomości lub nawet spłata pożyczki, która została zaciągnięta w związku z realizacją powyższych zadań.

Skorzystanie z ulgi mieszkaniowej jest możliwe przy wcześniejszym powiadomieniu o tym fakcie urzędu skarbowego. Możemy to zrobić za pomocą formularza SD-3. Jeśli w ramach ulgi kupujemy dom albo mieszkanie, o tym fakcie musimy poinformować notariusza, który zajmie się sporządzeniem odpowiedniego aktu notarialnego. W takiej sytuacji to na nim spoczywa obowiązek powiadomienia o tym urzędu skarbowego.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku krok po kroku

Sprzedaż mieszkania możliwa jest dopiero kiedy będziemy dysponować prawnym potwierdzeniem nabycia spadku. Jeśli jest kilku spadkobierców danej nieruchomości, konieczne jest uzyskanie od każdego z nich zgody na sprzedaż mieszkania czy działki. Niezgoda nawet jednej ze stron może skutecznie skomplikować cały proces, a w skrajnych sytuacjach doprowadzić do konieczności rozstrzygnięcia pracy w sądzie.

Przed sprzedażą konieczne jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów, czyli:

  • akt poświadczenia dziedziczenia,
  • dokumenty dotyczące stanu prawnego nieruchomości,
  • potwierdzenie z urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku od spadku,
  • zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości w opłatach,
  • zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu.

Dopiero wtedy możemy sporządzić albo zlecić wycenę nieruchomości i stworzyć ofertę sprzedaży.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sprzedaż | nieruchomości | Ulga mieszkaniowa | spadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »