Czy można mieć dwie umowy o pracę? Zależy, w jakim zawodzie
Umowa o pracę dla wielu jest marzeniem ściętej głowy, pracodawcom bardziej opłacają się tak zwane “śmieciówki”. Są jednak szczęśliwcy, którzy nie tylko ją mają, ale zastanawiają się, czy mogliby mieć drugą. Wyjaśniamy, czy w Polsce można legalnie mieć dwie umowy o pracę.
Polskie prawo pracy nie zabrania posiadania więcej niż jednej umowy o pracę. Kodeks pracy nie wyklucza takiego procederu, a co nie jest zabronione, jest dozwolone. Pracownik może nawiązać stosunek pracy z jednym lub kilkoma pracodawcami, o ile jest w stanie pogodzić obowiązki zawodowe i zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Co więcej, Kodeks pracy nie wymaga od pracownika informowania obecnego pracodawcy o dodatkowym zatrudnieniu, chyba że podpisano klauzulę o zakazie konkurencji. Warto ją dokładnie przeczytać przed podjęciem decyzji o dodatkowych sposobach zarobkowania. Takie lojalnościowe umowy dotyczą zazwyczaj zakazu zatrudnienia się w innej firmie z tej samej branży.
Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę u tego samego pracodawcy jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami. Każda z podpisanych umów musi dotyczyć innego rodzaju pracy, a obowiązki pracownik musi wykonywać w podstawowym wymiarze czasu pracy.
Takie przepisy mają chronić pracownika przed nadmiernym wykorzystaniem w miejscu pracy. Chodzi o to, aby pracodawca nie próbował w ten sposób obejść przepisów i zataić faktu, że pracownik pracuje zbyt dużo.
W przypadku zatrudnienia u różnych pracodawców, pracownik nie ma obowiązku informowania ich o dodatkowych umowach o pracę. Każdy z pracodawców jest zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne niezależnie od siebie. W obu miejscach zatrudnienia pracownikowi przysługuje również urlop wypoczynkowy w adekwatnym do wymiaru etatu i czasu zatrudnienia, urlop macierzyński, zasiłek, odprawa oraz dodatek stażowy. To działa również w drugą stronę: praca na dwóch umowach nie może być usprawiedliwieniem do zaniedbań ze strony pracownika. W każdym miejscu pracy powinien on wykonywać swoje obowiązki tak samo starannie.
W Polsce istnieją zawody, w których dwie umowy o pracę są możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Dotyczy to na przykład kierowców zawodowych. Łączny czas pracy kierowcy we wszystkich miejscach zatrudnienia nie może przekroczyć określonych norm dziennych i tygodniowych. Dlatego u dodatkowego pracodawcy kierowca musi przedstawić oświadczenie na piśmie o wymiarze zatrudnienia u pierwszego pracodawcy i o liczbie godzin przepracowanych w tygodniu.
Nieco inaczej wygląda sytuacja dwóch umów o pracę w przypadku żołnierzy i policjantów. Pracownicy tych służb mundurowych muszą uzyskać pisemną zgodę przełożonych na dodatkowy zarobek. Ograniczenia te mają na celu zapewnienie pełnej dyspozycyjności funkcjonariuszy i żołnierzy oraz uniknięcie potencjalnych konfliktów interesów. Pracownicy mundurowi mają również zakaz podejmowania czynności, które podważają zaufanie do instytucji, której są przedstawicielami.
Źródło: kodeks pracy