Czy można zrobić grilla na balkonie? Wyjaśniamy
Czy można robić grilla na balkonie i w miejscach publicznych? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem grillowania w bloku, czy też na tarasie lub w miejscu publicznym, warto zapoznać się z przepisami, które dotyczą rozpalania grilla na balkonie. Zobaczmy więc, w jakich momentach jest prawomocny zakaz grillowania, a kiedy możemy bez problemu rozpalić grill na balkonie.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Rozpalanie grilla na balkonie to dość kontrowersyjny temat. Przepisy nie wskazują dokładnie na zakaz grillowania w blokach czy na tarasach. Jednak biorąc pod uwagę inne poważne problemy, jakie może nieść za sobą palenie grilla w takim miejscu, warto zastanowić się, czy za kilka grillowanych kiełbasek chcemy męczyć się z problemami, jakie może nieść za sobą rozpalony grill na balkonie.
Warto pamiętać, że grillowanie na balkonie jest dość niebezpieczne. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z ogniem, który w niekontrolowanych warunkach może się rozprzestrzeniać, co często staje się powodem podpaleń. Podpalane są zarówno fasady budynków, jak i np. firanki, które zajarzyły się od ognia, kiedy zawiał wiatr. Co więcej, inne elementy, w tym i dekoracyjne, które znajdują się na balkonie, bardzo często narażone są także na podpalenie.
Kiedy planujemy palić grilla w takim miejscu jak balkon czy taras, musimy bardzo dużą uwagę poświęcić temu, by ogień nie dostał się na sąsiadujące z nim przedmioty. Niestety wielokrotnie dzieje się tak, że zostawiamy rozpalony grill i nie zwracamy uwagi na to, jak mocny jest ogień i czy iskry z grilla nie wylatują poza jego powierzchnię. W ten sposób stwarzamy bardzo niebezpieczne warunki, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu.
Przepisy nie mówią dokładnie o zakazie grillowania na balkonach i tarasach. Jednak nie zapominajmy o tym, że w aktach prawnych znajdziemy inne przepisy, które możemy podpiąć pod tę czynność. Dlatego przed rozpaleniem grilla, jeśli chcemy zrobić to w sposób zgodny z prawem, powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi przepisami, które mogą nam tego zabronić.
Jeśli decydujemy się na rozpalenie tradycyjnego grilla na węgiel, powinniśmy wiedzieć, że mamy tu do czynienia z otwartym ogniem, który wielokrotnie już pokazał, że nie jest taki łatwy do kontrolowania. Korzystając z tego typu urządzenia powinniśmy także wiedzieć o tym, że naruszamy pewne przepisy.
Przepisem, który informuje o tym, że nie powinniśmy korzystać z otwartego ognia na balkonie jest przepis o ochronie przeciwpożarowej budynków. Możemy się niego dowiedzieć, że rozpalanie grilla w miejscu, które jest narażone na podpalenie się materiałów palnych lub obiektów, które z nim sąsiadują, jest całkowicie zabronione. Dlatego też na balkonie i na tarasie powinniśmy liczyć się z zakazem grillowania. Nie jest to jedynie wymysł, ale powinniśmy wiedzieć, że wszelkie tego rodzaju środki ostrożności i przepisy, zostały stworzone dla bezpieczeństwa naszego i osób, które mieszkają w tym samym miejscu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować się do sezonu grillowego.
Zupełnie innym elementem, który nie dotyczy już uregulowanych prawnie przepisów, jest to, jak na takiego rozpalonego grilla zareagują nasi sąsiedzi. Pamiętajmy o tym, że mieszkając w bloku, nie jesteśmy jego jedynymi użytkownikami i musimy liczyć się z tym, że inne osoby, które również w nim mieszkają, mają prawo do tego, żeby zgłosić to, że ktoś rozpala na balkonie grilla, a dym leci w jego okno itp. Tego typu zachowania również mogą skończyć się naganą, czy też grzywną.
Pamiętajmy jednak, że tradycyjny grill to nie jedyna opcja, jaką mamy. Na rynku dostępnych jest również wiele modeli nowoczesnych grillów elektrycznych. To ciekawa alternatywa, którą możemy wykorzystać przy grillowaniu nawet na balkonie czy tarasie. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet używając grilla elektrycznego, musimy wiedzieć, jak z niego korzystać, by było to bezpieczne dla nas i dla środowiska.
Pamiętajmy o tym, że grille elektryczne również się nagrzewają. Ważne jest jednak to, by nie rozgrzewały się one bardziej niż do 100oC. Temperatura powyżej 100oC może stać się ogromnym zagrożeniem i powodem podpalenia materiałów, które wykazują się cechami łatwopalności.
Dlatego też tak istotne jest, by grill elektryczny był ustawiony w bezpiecznym miejscu, gdzie podpaleniem nie będą zagrożone różnego rodzaju przedmioty. Co więcej, musimy pamiętać też o tym, że pozostawianie grilla elektrycznego bez dozoru może grozić otrzymaniem nagany, grzywny, a nawet w niektórych przypadkach i aresztu. Właśnie z tego powodu, jeśli chcemy używać grilli elektrycznych, jest to dozwolone, natomiast musimy pamiętać o tym, by zachować wszelkie środki ostrożności związane z ich eksploatacją.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Zobacz również: