Czy wdowa musi płacić abonament RTV? Uważaj, bo możesz mieć problemy

Abonament radiowo-telewizyjny jest obowiązkowym świadczeniem finansującym działalność publicznych mediów. Choć wiele osób uważa tę opłatę za kontrowersyjną (i dlatego też jej unika), przepisy jasno określają, kto musi go opłacać, a kto może skorzystać ze zwolnienia. Szczególnie interesującą grupę stanowią wdowy, które po śmierci męża stają przed pytaniem, czy są zobowiązane do dalszego uiszczania abonamentu RTV. Znamy odpowiedź.

 

Abonament RTV - obowiązki i zwolnienia

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, obowiązek rejestracji i uiszczania abonamentu RTV dotyczy wszystkich osób posiadających odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Jednak ustawodawca przewidział liczne wyjątki od tej reguły, dotyczące m.in. osób starszych oraz emerytów. Aby skorzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV, osoby zainteresowane muszą spełniać ściśle określone przesłanki.

Zwolnieniem objęte są osoby, które ukończyły 75 lat, bez względu na wysokość świadczenia emerytalnego. Dla osób młodszych ustawodawca przewidział częściowe zwolnienie. Emeryci w wieku od 60 lat mogą uniknąć opłaty, pod warunkiem że ich emerytura nie przekracza miesięcznie 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez GUS za rok poprzedni. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie tego faktu w placówce pocztowej oraz przedstawienie odpowiednich dokumentów.

Reklama

Problematyczna renta rodzinna

Bardziej złożoną sytuację mają wdowy, które po śmierci męża korzystają z renty rodzinnej. Renta rodzinna przysługuje małżonkowi zmarłego emeryta lub rencisty, jeśli ten posiadał prawo do emerytury lub renty albo spełniał warunki do uzyskania tych świadczeń. Renta rodzinna jest często bardziej korzystnym finansowo świadczeniem niż własna, wcześniejsza emerytura wdowy. Z tego powodu wiele kobiet decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Jednak tutaj zaczynają się problemy związane ze zwolnieniem z opłat abonamentowych. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), aby zostać zwolnionym z abonamentu RTV, należy przedstawić dokument potwierdzający wysokość własnej emerytury. W praktyce oznacza to, że osoby korzystające z renty rodzinnej mają trudności z wykazaniem wysokości własnego świadczenia emerytalnego, gdyż de facto go nie pobierają. KRRiT wymaga aktualnej decyzji dotyczącej własnej emerytury, której wdowa nie jest w stanie przedstawić, ponieważ pobiera świadczenie po zmarłym współmałżonku.

Czy można przepisać abonament RTV na żonę?

Często pojawia się pytanie, czy istnieje możliwość "przepisania" abonamentu RTV po śmierci męża na żonę. Niestety, abonament RTV jest ściśle powiązany z osobą, która zgłosiła odbiornik do rejestracji. Po śmierci abonenta wdowa musi dokonać nowej rejestracji na swoje nazwisko lub zgłosić fakt korzystania z odbiornika. Procedura ta jest formalnością, ale niesie ze sobą konieczność ponownego wykazania uprawnienia do ewentualnego zwolnienia z abonamentu.

Nie ma automatycznego przejęcia zwolnienia z opłaty abonamentowej przez żonę. Nawet jeśli zmarły małżonek był zwolniony z obowiązku płacenia abonamentu ze względu na spełnienie warunków ustawowych, wdowa musi spełniać odrębne kryteria, aby móc korzystać ze zwolnienia. W praktyce oznacza to, że wdowy korzystające z renty rodzinnej często stają przed koniecznością ponownego ustalenia swojego statusu wobec opłat abonamentowych.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament RTV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »