Reklama

Czy z Funduszu Wparcia Kredytobiorców będzie mogło skorzystać więcej osób?

Obecnie Ministerstwo Finansów nie planuje poluzowania warunków korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, ale wiceminister finansów Piotr Patkowski deklaruje, że jeśli się okaże, iż potrzebna jest zmiana kryteriów, to zostanie ona wprowadzona. Będzie to analizowane w najbliższych miesiącach.

- Będziemy w najbliższych miesiącach przyglądać się działaniu tego funduszu (FWK) i gdyby okazało się, że rzeczywiście te warunki są surowe, czego na ten moment nie stwierdzamy,  to wtedy będziemy myśleli nad poluzowaniem tych warunków - zadeklarował Patkowski podczas prac nad projektem ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jak zaznaczył, fundusz już obejmuje "przypadki medialne", kiedy się mówi ze rodzinom po zapłaceniu raty zostaje 1 tys. zł na utrzymanie, czy takich gdy rata zjada ponad 50 proc. dochodów rodziny. Otwartość na modyfikację Funduszu zadeklarował też podczas prac podkomisji prezes Związku Banków Polskich. - Wiemy, że pewna grupa potrzebuje wsparcia, więc co do planowanych modyfikacji FWK nie ma wątpliwości, jest pole do rozmowy i kompromisu, a w razie czego nawet głębszej zmiany ustawy o funduszu - mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.  ZBP wnioskuje natomiast o ograniczenie wakacji kredytowych do najbardziej potrzebujących, ale jak pisaliśmy MF nie chce ograniczeń, poza wyłączeniem z tej pomocy  posiadaczy kredytów walutowych. - Dziękujemy za deklaracje ZBP, która jest w protokole, że związek jest otwarty na możliwość poluzowania kryteriów FWK. Być może niedługo pojawi się potrzeba, żeby nad tym rozmawiać i wtedy być może powrócić do konkretnych propozycji opozycji - mówił Patkowski. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomoże zadłużonym

Obecnie z funduszu można otrzymać zwrotną pomoc. Wsparcie lub pożyczka na spłatę zadłużenia mogą być przyznane, jeżeli spełniony jest jeden z kilku warunków, w tym jeśli kredytobiorca na koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przeznacza ponad 50 proc. dochodów lub gdy miesięczny dochód pomniejszony o koszty obsługi kredytu wynosi 1552  zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, a 1200 zł na osobę w przypadku wieloosobowego, albo gdy jeden z kredytobiorców jest bezrobotny. Procedowana w Sejmie ustawa zakłada uproszczenie procedury FWK i możliwość składania wniosków elektronicznie, ale nie zakłada zmiany kluczowych warunków.

Reklama

Propozycje obniżenia warunku relacji raty do dochodu do 30 proc. zgłosiła w swoim projekcie Lewica. To jednak oznaczałoby jeszcze większy spadek zdolności kredytowej tych, którzy chcą kupić mieszkanie. Skoro przy niższym poziomie relacji  raty do dochodu kredyt kwalifikowałby się do funduszu  pomagającego w spłacie, to "zdrowa i bezpieczna" relacja przy badaniu zdolności musiałaby być jeszcze niższa. Tymczasem wysokie stopy procentowe oraz zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego zwiększające dodatkowy bufor na wzrost oprocentowania spowodowały, że zdolność kredytowa w kilka miesięcy spadła o połowę, co odcina dużą część Polaków od możliwości uzyskania kredytu. 

Monika Krześniak-Sajewicz 

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »