Reklama

Depozyty uciekają, kredytów przybywa niewiele

Klienci nie chcą lokat z 3-proc. odsetkami i zabierają pieniądze z banków. W maju depozyty gospodarstw domowych stopniały o 2,7 mld zł. Z nawiązką zrekompensowali to jednak przedsiębiorcy, którzy zwiększyli oszczędności o 5,6 mld zł. Niskie oprocentowanie, które już szkodzi depozytom, wciąż nie pomaga akcji kredytowej - wynika z danych NBP na temat podaży pieniądza w maju.

Maj był drugim miesiącem z kolei w którym bankowe oszczędności gospodarstw domowych straciły na wartości. Od marca do maja depozyty gospodarstw domowych zmniejszyły się już o 5,2 mld zł - do 526,8 mld zł. Choć niska inflacja sprawia, że nawet niskooprocentowane lokaty potrafią dać nie najgorsze realne zyski, nie przekonuje to bankowych klientów. Polacy szukają alternatyw dla swoich pieniędzy i widzą ją m.in. w funduszach inwestycyjnych. Jak podaje NBP szacuje się, że napływ netto środków gospodarstw domowych d o funduszy wyniósł w maju ok. 1,5-2 mld zł.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Majowe statystyki pokazują, że niskie oprocentowanie, które tak szkodzi lokatom wciąż nie pomaga kredytom. Gospodarstwa domowe nie kwapią się do znaczącego zwiększania zadłużenia. Zadłużenie gospodarstw domowych nominalnie wzrosło w maju o ok. 7 mld zł (do 549,1 mld zł), ale przyrost ten wynikał głównie z osłabienia złotego. - Realnie kredyty dla osób prywatnych powiększyły się jedynie o ok. 2,4 mld zł - zwraca uwagę NBP. Co właściwie i tak nie jest najgorszym wynikiem, bo po uwzględnieniu zmian kursowych, łącznie przez pierwszych pięć miesięcy było to tylko ok. 7 mld zł.

Zupełnie o pożyczaniu nie myślą już przedsiębiorcy. Majowy wzrost ich zadłużenia o ponad 2 mld zł do 272,1 mld zł wynikał wyłącznie ze zmian kursu złotego. W ujęciu realnym wartość kredytów dla przedsiębiorstw praktycznie nie zmieniła się w stosunku do kwietnia. Na dodatek jak zauważa NBP w maju nominalne tempo roczne zadłużenia przedsiębiorstw w bankach okazało się ujemne (minus 0,2 proc.) co po raz ostatni zdarzyło się w grudniu 2010 r. Przedsiębiorcy nie dość, że nie pożyczają na rozwój biznesu, to nawet nie przeznaczają na ten cel własnych środków i wolą odkładać je na kontach i lokatach bankowych. Czwarty już miesiąc z kolei bankowe oszczędności firm zyskiwały na wartości. W maju zwiększyły się o niebagatelną kwotę - 5,6 mld zł do 187,3 mld zł. Tym samym niemal odrobiły styczniowy spadek wynoszący 11 mld zł.

Halina Kochalska

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »