"DGP": Sprzedaż aut wyższa, obawy co dalej

Sprzedaż aut we wrześniu, po raz pierwszy podczas pandemii, była w Polsce wyższa niż w ubiegłym roku - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Tymczasem import używanych aut do Polski we wrześniu wzrósł o 8,0 proc. rdr do 88.626 sztuk - podał instytut Samar.

 Sprzedaż aut we wrześniu, po raz pierwszy podczas pandemii, była w Polsce wyższa niż w ubiegłym roku - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zauważa "DGP", 43 tys. nowych zarejestrowanych aut to wynik lepszy niż w 2019 r. Wzrost wyniósł 9,4 proc., kontrastując z innymi wskaźnikami - np. nastrojami konsumentów wskazanymi w indeksie GUS (we wrześniu: minus 15 proc.).

"Liczyliśmy się z tym, że wrzesień zakończymy na plusie, bo ubiegłoroczny był najgorszym miesiącem w 2019 r. ze względu na wejście nowych regulacji dotyczących emisji CO2.

Reklama

Nie powoduje to zmian naszych prognoz na koniec grudnia. Jeśli nie dojdzie do paniki, spowolnienia po wyczerpaniu się środków z tarcz czy ograniczeń związanych z nowymi ogniskami epidemii, spadek sprzedaży wyniesie ok. 25 proc." - mówi w "DGP" Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
............................

Co z importem?

W okresie styczeń-wrzesień import wyniósł 630.492 sztuki, o 17,5 proc. mniej niż rok wcześniej. - Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach poziom importu może osiągać rekordowe wyniki przekraczające 100 tys. sztuk. A to wszystko za sprawą zapowiadanych zmian w naliczaniu podatku akcyzowego, który znacznie podniesie finalny koszt sprowadzenia auta - napisano.

We wrześniu br. zarejestrowano w Polsce 43 222 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5t, czyli o 9,45 proc. więcej niż przed rokiem - podał w piętek Samar. Od początku 2020 r zarejestrowano 335 471 aut, czyli mniej o 27,37 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, we wrześniu 2020 roku zarejestrowano w Polsce 43 222 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5t, czyli o 9,45 proc. więcej (3 731 sztuk) niż rok wcześniej, oraz o 9,31 proc. więcej (3 682 sztuk) niż w sierpniu br. - wskazał w raporcie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Podał, że od początku 2020 r zarejestrowano 335 471 aut, czyli mniej o 27,37 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.

Według Instytutu, choć negatywny wpływ pandemii koronawirusa na rynek nowych samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t nadal jest odczuwalny, we wrześniu liczba zarejestrowanych pojazdów była wyższa wobec wyników w sierpniu, jak i w stosunku do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym"

Jak ocenili analitycy Samaru, obserwowany wzrost liczby rejestracji we wrześniu, liczony rok do roku, to przede wszystkim efekt niskiej bazy (rezultatu osiągniętego we wrześniu ub. roku).

"Niewielka sprzedaż w dziewiątym miesiącu 2019 roku wiązała się ze zmianami w przepisach dotyczących pomiarów zużycia paliwa WLTP oraz wejściem w życie we wrześniu ub.r. nowej normy emisji spalin - EURO 6d-TEMP" - przypomnieli.

Wyjaśnili, że sytuacja ta spowodowała wpierw niezwykłą, jak na okres wakacyjny, intensywność sprzedaży w lipcu i sierpniu 2019 roku (szczególnie pojazdów, które nie spełniały nowych, obowiązujących od września, norm), a następnie zaowocowała znacznym spadkiem liczby rejestracji w następnym miesiącu (wrześniu 2019 roku).

Instytut podał też, że udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie wrześniowych rejestracji samochodów osobowych wyniósł 23,39 proc., firmy osiągnęły poziom 76,61 proc.

Według prognoz Samaru, sprzedaż w 2020 roku w Polsce samochodów o DMC do 3,5T wyniesie ok. 478 tys. egzemplarzy, przy czym w przypadku samochodów osobowych szacunki wskazują na 420 tys. aut, a pojazdów dostawczych - 58 tys. sztuk.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: akcyza na samochód | podatek akcyzowy | akcyza na samochody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »