Reklama

Dlaczego Polacy tak chętnie biorą szybkie pożyczki?

Stereotypowy obraz Polaka korzystającego z usług firm pożyczkowych ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Okazuje się, że są to najczęściej osoby młode, w terminie spłacające pożyczki w bankach i posiadające stabilne dochody. Dlaczego więc pożyczają pieniądze na rynku pozabankowym?

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowych, 79 proc. klientów firm pożyczkowych spłaca jednocześnie kredyt w banku, a 59,5 proc. nie ma w tym żadnych opóźnień. 10 proc. pożyczających pieniądze na rynku pozabankowym kiedyś posiadało kredyt, ale korzystają tylko z usług firm pożyczkowych. Warto dodać, że 16 proc. Polaków byłoby skłonnych skorzystać z szybkiej pożyczki, gdyby pojawiła się taka potrzeba, a 59 proc. klientów firm pożyczkowych jest gotowych ponownie pożyczyć pieniądze w takich instytucjach. To oznacza, że na rynku pozabankowych pożyczek można znaleźć usługi coraz wyższej jakości. Nic dziwnego, że szybkie pożyczki coraz częściej uzupełniają budżet domowy w przypadku niespodziewanych wydatków, takich jak remont czy naprawa samochodu. To również dobre źródło gotówki wspierające realizowanie pasji lub marzeń o wakacjach. Warto jednak pożyczać z głową i od wiarygodnych pożyczkodawców, najlepiej będących członkiem Związku Firm Pożyczkowych.

Reklama

Jest kilka powodów, dla których Polacy tak chętnie pożyczają pieniądze na rynku pozabankowym.

Po pierwsze: Koszty

Rynek pożyczek pozabankowych w Polsce od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. W 2015 roku jego wartość szacowano na 5,1 mld zł, a w 2016 roku może wzrosnąć do 6 mld zł. To jasne potwierdzenie, że coraz więcej Polaków korzysta z takich pożyczek. Obiegowa opinia głosi jednak, że uzyskanie pieniędzy od firm pożyczkowych jest o wiele droższe niż w banku.

W rzeczywistości nie do końca jest to prawda. Informacje, jakie można znaleźć w sieci, jasno wskazują, że w bankach średnie rzeczywiste procentowanie RRSO kredytów gotówkowych w ostatnim roku wynosiło około 16,12 proc. w skali roku, a najwyższe osiągało nawet poziom 25,24 proc. w skali roku. Tymczasem coraz więcej firm pożyczkowych udostępnia pierwszą pożyczkę za darmo, czyli z RRSO wynoszącym 0 proc.

- W darmowych pożyczkach oddaje się dokładnie tyle, ile się pożyczyło. Ten segment produktów jest nieustannie rozwijany. Jeszcze rok temu najczęściej oferowano darmową pożyczkę w wysokości 1000 zł, a obecnie nie ma już problemu z pożyczeniem bez kosztów 2000 zł - mówi Bartłomiej Pataląg z NetCredit. - To również doskonała okazja, żeby zdobyć tanio pieniądze, gdy pojawia się niespodziewany wydatek, który trudno sfinansować z domowego budżetu - dodaje Pataląg.

Po drugie: Wygoda

Współczesny konsument docenia wygodę, więc nic dziwnego, że coraz więcej spraw załatwia w sieci. Potwierdzają to różne dane: 55 proc. Polaków robi zakupy online, 13 proc. korzysta nawet z oferty zagranicznych e-sklepów, co więcej, w 2015 roku ponad 7 mln naszych rodaków złożyło roczne rozliczenie PIT przez Internet, a liczba klientów indywidualnych korzystających z bankowości internetowej na koniec ubiegłego roku wynosiła 14,5 mln, czyli o 11,31 proc. więcej niż w 2014 roku. Podobnie bardzo dynamicznie rozwijają się pożyczki online. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma właśnie łatwy dostęp do oferty firm pożyczkowych i to przez całą dobę bez wychodzenia z domu, z dowolnego miejsca na świecie. Właśnie ta wygoda w dostępie do usług oraz możliwość szybkiego uzyskania pieniędzy jest najważniejsza dla 54 proc. klientów firm pożyczkowych - jak wynika z raportu Fundacji Kronenberga. W rezultacie już 25 proc. Polaków kupuje usługi finansowe w Internecie, a odsetek ten będzie, zapewne, bardzo szybko wzrastał w najbliższych latach. W segmencie pożyczek i kredytów online banki dopiero rozpoczynają swoją ekspansję, podczas gdy firmy pożyczkowe doskonale zadomowiły się w sieci.

Po trzecie: Formalności

Trzecim ważnym powodem, dla którego Polacy korzystają z szybkich pożyczek, są mniej skomplikowane procedury. Tutaj można znowu odwołać się do raportu Fundacji Kronenberga.

Okazuje się, że ograniczone, minimalne formalności są istotne dla 36 proc. klientów firm pożyczkowych. Podczas gdy w banku zazwyczaj należy złożyć wiele różnych dokumentów, w tym zaświadczenie o zarobkach, to przy zaciąganiu szybkiej pożyczki przez Internet często wystarczy podać podstawowe dane, a już po kilkunastu minutach pieniądze mogą znaleźć się na koncie pożyczkobiorcy - szybko, wygodnie, bez zbędnych pytań i dyskretnie.

Przytaczane powyżej prognozy dotyczące rynku pożyczek pozabankowych potwierdzają, że będzie on nadal szybko się rozwijał. Polacy stają się coraz bardziej cyfrowym społeczeństwem i chcą załatwiać wszelkie sprawy błyskawicznie oraz wygodnie, najlepiej online. Nie jest prawdą, że szybkie pożyczki to ostatni ratunek dla tych klientów, którzy mają problem ze spłacaniem swoich zobowiązań. Już 27 największych firm pożyczkowych sprawdza historię kredytową swoich klientów w BIK i udziela pożyczek tylko wiarygodnym konsumentom. To oznacza, że rynek szybkich pożyczek staje się coraz bardziej przejrzysty i stawia na wysokiej jakości ofertę.

Dowiedz się więcej na temat: okazuje się

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »