Reklama

Dobre nastroje na aukcyjnym rynku sztuki

Rekordowa sprzedaż w domach akcyjnych, rosnące ceny oraz optymizm wśród kolekcjonerów - przybywa dowodów na bardzo dobrą kondycję rynku sztuki.

W lipcu czołowe domy aukcyjne opublikowały dane sprzedażowe. Zarówno dla Christie's jak i dla Sotheby's pierwsze półroczne obecnego roku było udane. Pierwsza z firm osiągnęła sprzedaż na poziomie 4,5 mld dolarów co oznacza 22-proc. wzrost względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Dom aukcyjny Sotheby's odnotował identyczny wzrost sprzedaży, która w pierwszym półroczu sięgnęła 3,1 mld dolarów. Obie instytucje gromadzą pod swoimi skrzydłami aż 56 proc. rynku aukcyjnego.

Optymizm znajduje odbicie w notowaniach indeksów portalu Art Price, który jest jedną z największych na świecie baz danych dotyczących rynku aukcyjnego. Art Price Global Index wzrósł od początku roku do 1 września już o 10 proc. Najwięcej w tym czasie dali zarobić starzy mistrzowie. Indeks monitorujący ceny ich prac wzrósł bowiem aż o 22 proc. Jeśli przyjrzeć się wzrostom cen na rynku pod kątem techniki wykonania prac, to w tym roku najbardziej dochodowe były fotografie. Ich ceny zwiększyły się aż o 30 proc.

Reklama

Nie powinien w związku z tym dziwić fakt, że na rynku panują dobre nastroje. Przygotowywany również przez Art Price AMCI (Art Market Confidence Index) rośnie od początku lipca i zbliża się do 30 punktów. Indeks monitoruje nastroje na rynku, dzięki ankietom jakie Art Price udostępnia 2,5 mln swoich użytkowników, którzy w większości są kolekcjonerami lub osobami zawodowo związanymi z rynkiem sztuki. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji obliczany jest indeks, który przybiera wartość od -100 punktów do +100 punktów. Warto dodać, że obecnie 70 proc. z ankietowanych przez ten portal uważa, że mamy dobry moment na zakupu prac, a 46 proc. jest zdania, że ceny na rynku będą rosły przez najbliższe trzy miesiące. Przeciwną opinię wygłosiło odpowiednio 14 i 17 proc. ankietowanych.

- Ostatnie lata na aukcyjnym rynku sztuki z pewnością można zaliczyć do udanych - mówi Karolina Nowak, Zarządzająca Inwestycjami w Dzieła Sztuki w Wealth Solutions. - W latach 2011-2013 na aukcjach wciąż rosły obroty, które w końcu w skali roku osiągnęły poziom 12 mld dolarów. Wiele prac zostało w tym czasie również sprzedanych za rekordowe kwoty. Wspomnieć można w tym miejscu chociażby Krzyk Edwarda Muncha, który został zlicytowany za 120 mln dolarów, czy tryptyk Three Studies of Lucian Freud Francisa Bacona, który sprzedano za 142 mln dolarów. Już teraz można powiedzieć, że obecny rok nie będzie pod tym względem odbiegał od poprzednich. Z pewnością duży wpływ na taką sytuację ma fakt, że wiele

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »