Dodatek do emerytury ma ogromne wzięcie. W tym roku jego kwota jeszcze wzrośnie

Dodatek do emerytury wprowadzony w życie w ubiegłym roku już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Niemal 35 tys. osób złożyło do listopada ubiegłego roku wnioski o przyznanie dodatku do emerytury, jakim jest sołtysowe. Świadczenie, które wynosi obecnie 300 zł, mogą otrzymać osoby pełniące funkcję sołtysa, po spełnieniu odpowiednich warunków. Od marca wysokość tego dodatku do emerytury wzrośnie za sprawą waloryzacji.

Osoby, które przekroczyły wiek emerytalny i pełniły przez co najmniej 8 lat funkcję sołtysa mogą liczyć na specjalny dodatek do emerytury wynoszący 300 zł. Został on wprowadzony w 2023 roku. Okazuje się, że cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem.

Kwota sołtysowego w górę. Dodatek do emerytury wzrośnie jeszcze w tym roku

Jak informuje "Fakt" do końca listopada wnioski o tzw. sołtysowe złożyło 34 tys. 373 osoby. Wydano w tym zakresie niemal 31,5 tys. decyzji. Dane te pochodzą z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ten dodatek do emerytury podlega waloryzacji, podobnie jak emerytury i renty. W tym roku wskaźnik wyniesie 12,12 proc. Oznacza to, że byli sołtysi, którzy otrzymali pozytywną decyzję o przyznaniu dodatku, będą otrzymywać od marca 336 zł co miesiąc. Kwota będzie podniesiona przez KRUS automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Reklama

Dla kogo specjalny dodatek do emerytury?

Aby otrzymać dodatek do emerytury dla sołtysów, należy mieć ukończone 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i spełnić dwa warunki odnoszące się do czasu pracy jako sołtys. Wnioskujący musi mieć co najmniej 8-letnie doświadczenie na tym stanowisku, jak również musiał tę funkcję pełnić przez co najmniej dwie pełne kadencje

Istotnym warunkiem otrzymania świadczenia sołtysowego jest również bycie sołtysem na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Oznacza to, że jeśli ktoś pełnił tę funkcję do 1989 roku, dodatku do emerytury nie otrzyma.

Resort precyzuje jednak, że jeśli ktoś był sołtysem zarówno przed, jak i po 1990 roku, po spełnieniu innych warunków będzie uprawniony do otrzymania świadczenia. Przykładowo, ktoś, kto pełnił tę funkcję od 1976 do 1992 roku przez cztery kadencje otrzyma sołtysowe.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek do emerytury dla sołtysów?

Wnioski od dodatek do emerytury przyjmują oddziały regionalne i placówki terenowe KRUS. Do wniosku należy dołączyć jeszcze dwa dokumenty: zaświadczenie potwierdzające okres pełnienia funkcji sołtysa, wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem tej funkcji.

"Zarówno osoby ubezpieczone/świadczeniobiorcy w KRUS jak i ZUS mają możliwość złożenia wniosku, jeżeli spełniają warunki wynikające z ustawy." - wskazuje resort rolnictwa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sołtysowe | dodatek dla sołtysów | Dodatek do emerytury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »