Wyjątkowy dodatek do emerytury, aż 680 zł więcej. Tylko dla osób z jednego rocznika

Dodatek do emerytury wypłacany w najwyższej kwocie to emerytura honorowa. ZUS obecnie wypłaca świadczenie w kwocie 5540,25 zł. Emeryturę honorową można otrzymać jako dodatek do emerytury zasadniczej, a raz przyznana nie zmienia wysokości już do końca okresu pobierania. Kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji marcowej i zwiększana jest o ten sam wskaźnik, co zwyczajowe emerytury. Jak wynika ze słów minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w 2024 roku dodatek do emerytury przebije 6,2 tys. zł.

  • Dodatek do emerytury o najwyższej kwocie to emerytura honorowa. Ta wynosi obecnie 5540,25 zł.
  • Z wypowiedzi minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk wynika, że po waloryzacji kwota dodatku wzrośnie do ponad 6,2 tys. zł.
  • Wzrost świadczenia o 680 zł dotyczy jednak wyłącznie osób z jednego rocznika.

Dodatek do emerytury w takiej kwocie bez wątpienia chciałby mieć każdy senior. Emerytura honorowa wynosi obecnie 5540,25 zł, a już niebawem, bo od marca, świadczenie ma wzrosnąć o 680 zł do przynajmniej 6220 zł. Pieniądze w tej kwocie otrzymają jednak wyłącznie ci, którzy swoje 100. urodziny obchodzić będą po 1 marca 2024 roku.

Reklama

Wysokość tego dodatku do emerytury nie wzrasta w ramach kolejnych waloryzacji marcowych. Raz przyznana 100-latkowi emerytura honorowa wypłacana jest w tej kwocie już do końca jego życia, niezależnie czy ten pobierać ją będzie kilka miesięcy czy kilka lat.

Waloryzacja emerytury honorowej. W 2024 ma wzrosnąć o przynajmniej 680 zł

Dodatek do emerytury, jakim jest emerytura honorowa podlega marcowej waloryzacji emerytur, która przeprowadzana jest na bazie tego samego wskaźnika, którym waloryzuje się emerytury zasadnicze. Wszystko wskazuje więc na to, że emerytura honorowa urośnie do poziomu ponad 6,2 tys. zł. Wynika to wprost z wypowiedzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

- Tegoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - oświadczyła w piątek szefowa resortu odpowiedzialnego za politykę emerytalną.

Zastosowanie tego wskaźnika oznaczałoby podniesienie emerytury honorowej z kwoty 5540,25 zł o 681,45 zł do poziomu 6221,70 zł. Jednak na tę podwyżkę świadczenia załapią się wyłącznie ci, którzy "setkę" osiągną po 1 marca 2024 roku.

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego emerytura honorowa jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - tłumaczy rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Świadczenie tylko dla emerytów z jednego rocznika. Oni dostaną ponad 6,2 tys. zł

Seniorzy należący do grupy osób urodzonych po 1 marca 1924 roku to ci, którzy dostaną emeryturę honorową w kwocie wyższej o 680 zł względem tych, którzy setne urodziny świętowali w 2023 roku po 1 marca. W przypadku, gdy jesteśmy klientami ZUS i otrzymujemy jakiekolwiek świadczenie, nie ma konieczności składania wniosku o emeryturę honorową, ponieważ pieniądze zostaną wypłacone "z automatu".

Wypłata tego wyjątkowego dodatku do emerytury odbywa się wyłącznie na podstawie kryterium wiekowego - wystarczy dożyć 100 lat. Co ciekawe, jeśli nie mamy emerytury i tak możemy dostać świadczenie, gdyż emerytura zasadnicza nie jest warunkiem otrzymania dodatku. ZUS przyznaje świadczenie nawet wówczas, gdy 100-latek nie przepracował ani jednego dnia w swoim życiu.

Wniosek o specjalny dodatek do emerytury składają tylko oni

W przypadku 100-latków, którzy nie pobierają żadnej renty, emerytury i nie widnieją w systemach ZUS czy KRUS (KRUS obok ZUS jest drugą instytucją wypłacającą emeryturę honorową) konieczny jest wniosek o wypłatę świadczenia. Takie osoby dopiero po złożeniu wniosku mogą liczyć na wypłatę dodatku do emerytury.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | emerytura | ZUS | emerytura honorowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »