Działalność nierejestrowana. Jaki limit w 2025 roku?

Działalność nierejestrowana to działalność zarobkowa, która nie wymaga rejestracji firmy. Warto jednak wiedzieć, że istnieje pewien limit przychodów. Jego wysokość jest powiązana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które od stycznia 2025 roku uległo zwiększeniu. Ile obecnie wynosi limit działalności nierejestrowanej i jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, by móc zarabiać w tej sposób?

Działalność nierejestrowana. Od stycznia wyższy limit

Działalność nierejestrowana, znana również jako działalność nieewidencjonowana, umożliwia prowadzenie drobnej działalności zarobkowej bez konieczności zakładania firmy. Została ona zdefiniowana w ustawie z dnia 6 marca 2018 roku "Prawo przedsiębiorców". Dla wielu osób działalność nierejestrowana jest sposobem na dorobienie do wypłaty czy emerytury. 

Działalność nieewidencjonowana jest obarczona pewnym limitem dotyczącym miesięcznych przychodów. Jak wynika z przepisów zawartych we wcześniej wspomnianej ustawie – przychody nie mogą przekroczyć 75% kwoty minimalnego wynagrodzeniawynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 

Reklama

1 stycznia 2025 roku płaca minimalna poszła w górę. Najniższa krajowa wynosi 4666 zł brutto. Wobec tego wzrósł również limit możliwych przychodów osiąganych z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej. Aktualnie wynosi on 3499,50 zł brutto. Co ważne, w przypadku przekroczenia rzeczonego limitu, osoba prowadząca działalność nierejestrowaną ma 7 dni na złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej licząc od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie.

Nie tylko limit przychodów. Na działalności nierejestrowanej trzeba spełnić również inne warunki

Wiemy już, że działalność nierejestrowana może być prowadzona tylko wtedy, gdy nie przekroczymy ustalonej kwoty miesięcznych przychodów. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny warunek. Prowadzenie tego rodzaju drobnej działalności zarobkowej jest możliwe tylko wtedy, gdy w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywało się działalności gospodarczej. Co więcej, taka działalność nierejestrowana nie jest możliwa, gdy jej prowadzenie wymaga uzyskania zezwolenia, koncesji czy wpisu do rejestru działalności regulowanej, a także wtedy, gdy została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.

Warto również pamiętać o tym, że osoby prowadzące działalność nierejestrowaną powinny prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Dzięki niej można kontrolować swoje przychody i tym samym zminimalizować ryzyko przypadkowego przekroczenia obowiązującego limitu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nierejestrowana działalność gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »