Reklama

Dziś pierwsze wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich

Od dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca zaliczki płatności bezpośrednich za 2018 rok. Do rolników trafi 70 procent kwoty należnej dopłaty.

Reklama

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że pieniądze w pierwszej kolejności trafią na konta rolników z województw, które najbardziej ucierpiały w wyniku suszy. - Te 70 procent plus 100 procent ONW to jest około 11 miliardów złotych - poinformował. Dodał, że wypłaty z tego tytułu będą realizowane do końca listopada.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że od dziś do rolników będzie trafiała też pełna kwota należnych płatności w ramach II filara unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. To między innymi płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne i ekologiczne oraz dopłaty ONW. - Podstawową płatnością w II filarze jest ONW. Wsparcie dla obszarów o niekorzystnych warunkach obejmuje, mniej więcej, 54 procent powierzchni Polski. Agencja pytała mnie - czy dzielimy tę kwotę na 85 zaliczek płatnych teraz i 15 procent po grudniu? Wydaje mi się, że nie - wyjaśniał minister Ardanowski. Jak mówił, podjęto decyzję o jednorazowej wypłacie, bo "jest to mniejsze zamieszanie dla Agencji".

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger zapewniła, że instytucja jest gotowa do wypłaty pieniędzy. - To jest duża machina, ona już się toczy i mamy w tej chwili postawione swoje cele. Wszystkie ręce na pokład, żeby to zrealizować - podkreśliła.

Minister rolnictwa powiedział, że Agencja powinna codziennie realizować 70 tysięcy przelewów.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich w tym roku złożyło ponad 1 milion 300 tysięcy rolników. Pozostałe 30 procent dopłat bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała od początku grudnia. Ma na to czas do końca czerwca przyszłego roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »