E-recepta - to musisz wiedzieć!

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska , przedmiotem wielu wystąpień Okręgowych Zjazdów Lekarzy, Rad Lekarskich oraz dyskusji na posiedzeniach Komisji Izbowych jest kwestia zasad wystawiania recept po wejściu w życie obowiązku wystawienia e-recepty (styczeń 2020). e-Recepta jest elektronicznym dokumentem stosowanym zamiast tradycyjnej recepty w postaci papierowej. Do niedawna, pacjent otrzymywał u lekarza receptę papierową, z którą udawał się do apteki w celu otrzymania niezbędnych do leczenia produktów leczniczych.

Zespół Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Elektronicznej Dokumentacji Medycznej informuje, że zagadnienie to jest uregulowane w art. 95b ustawy z dnia 30 listopada 2017 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity Dz.U. 2017.2211).

Zgodnie z tym przepisem papierową postać mogą zachować recepty dla osoby wystawiającej (proauctore) oraz recepty pro familiae, definiowane jako recepty wystawione dla małżonka, wstępnego,zstępnego lub rodzeństwa osoby wystawiającej.

NIL przypomina, że papierowa postać recepty dopuszczalna będzie w przypadku:

- braku dostępu do systemu teleinformatycznego SIM,

Reklama

- recepty transgranicznej,

- recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości,

- recepty wystawionej przez czasowo i okazjonalnie wykonujących zawód na terenie RP: lekarza

posiadającego prawo wykonywania zawodu w innym niż Polska kraju UE lub pielęgniarkę

będącą obywatelem państwa UE,

- recepty na produkt leczniczy nieposiadający pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na

terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i sprowadzany z zagranicy na warunkach i w trybie

określonych w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Źródło: NIL

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Czym jest e-recepta?

e-Recepta jest elektronicznym dokumentem stosowanym zamiast tradycyjnej recepty w postaci papierowej. Do niedawna, pacjent otrzymywał u lekarza receptę papierową, z którą udawał się do apteki w celu otrzymania niezbędnych do leczenia produktów leczniczych.

Osobista wizyta u lekarza była koniecznością, między innymi z uwagi na konieczność uzyskania dokumentu papierowego. Dotyczyło to również osób cierpiących na choroby przewlekłe i regularnie od wielu lat zażywających w związku z tym te same leki.

Dzięki możliwości zastosowania e-Recepty, pacjent w celu kontynuacji leczenia i wypisania recepty może otrzymać e-Receptę bez wychodzenia z domu i konieczności umawiania się na wizytę u lekarza.

Następnie wystarczy udać się bezpośrednio do apteki celem wykupienia leków. e-Recepta zostanie dostarczona bezpośrednio pocztą elektroniczną na adres e-mail pacjenta, SMS na telefon pacjenta lub wprost do aplikacji mobilnej VisiMed w telefonie pacjenta.

Największą korzyścią dla pacjenta jest przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo - e-Recepta jest czytelna i zarówno pacjent jak i farmaceuta nie będą już mieli wątpliwości jakie leki zostały pacjentowi przepisane. Koniec z rozszyfrowywaniem tego co na recepcie napisał lekarz.

Bardzo istotną korzyścią jest oszczędność czasu związana z możliwością otrzymania e-Recepty (np. na choroby przewlekłe) bez konieczności osobistej wizyty u lekarza. e-Recepta zostanie dostarczona drogą elektroniczną - pocztą e-mail, SMS lub bezpośrednio do aplikacji mobilnej Visimed, a pacjent może się udać prosto do apteki celem wykupienia leków.

Czytelność recepty to również brak problemów z realizacją e-Recepty i ewentualną koniecznością ponownej wizyty u lekarza.

Jeżeli w trakcie wizyty przepisanych zostanie kilka leków, każdy z leków będzie można otrzymać w innej aptece (w przypadku recept papierowych wszystkie leki z jednej recepty muszą być odebrane w jednej aptece).

Otwiera się również możliwość wypisania pacjentowi e-Recepty podczas telewizyty, co na pewno spowoduje popularyzację nowoczesnych technologii w przychodniach i szpitalach.

e-Recepty wystawiane przez lekarzy używających systemów współpracujących z OSOZ i BLOZ pozwolą na jeszcze łatwiejszy dostęp do nich dla pacjentów, a także na możliwość uzyskania wiedzy o działaniu leków, przeciwwskazaniach, interakcjach z innymi lekami, sposobie zażywania, interakcjach z pożywieniem, dawkowaniu i wielu innych ważnych aspektach terapii.

Jeżeli, po wykupieniu leków, okazałoby się, że wykupiona seria konkretnego leku zostałaby wycofana z rynku przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, to OSOZ i aplikacja Visimed od razu poinformuje o tym pacjenta i postara się ochronić przed przyjmowaniem wycofanej serii leku.

Warto zapytać lekarza podczas wizyty czy e-Recepta z jego systemu będzie przesłana do pacjenta do OSOZ i aplikacji mobilnej Visimed w celu dbania o własne zdrowie.

Korzyści dla lekarzy i podmiotów leczniczych

e-Recepta pozwala na znaczne usprawnienie pracy lekarza i podmiotu leczniczego. Pozwala znacząco zmniejszyć liczbę wizyt w placówce spowodowanych tylko koniecznością otrzymania kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

Od momentu, w którym lekarz może korzystać z e-Recepty i e-ZLA otwiera się cała gama nowych rozwiązań mobilnych. Od teraz podczas wizyty domowej nie trzeba już ręcznie wypisywać recept, czy nosić dodatkowej drukarki. Wystarczy skorzystać z aplikacji mobinej Wizyta Lekarska na tablecie albo na smartfonie i wszystkie czynności wykonać elektronicznie - dokumentacja z wizyty (HZiCh), e-Recepta, e-ZLA i wkrótce e-Skierowanie bez żadnych papierów.

Nowe możliwości są na wyciągnięcie ręki, ponieważ każdy użytkownik systemów gabinetowych KAMSOFT może z nich skorzystać bez żadnej dodatkowej opłaty - wystarczy zainstalować na swoim urządzeniu aplikację z odpowiedniego sklepu i sparować ze swoim systemem w przychodni. Co więcej, jednej aplikacji można używać pracując w wielu przychodniach - lekarz widzi informacje z każdego swojego miejsca pracy, a jednocześnie aplikacja sama zadba o poufność danych pomiędzy podmiotami. Nie trzeba już uczyć się korzystania z różnych aplikacji! Wystarczy jedna - jeśli tylko podmiot używa kompatybilnego systemu.

Zarówno umawianie terminów wizyt, jak również wnioskowanie o wystawienie recepty na kontynuację leczenia (np. w przypadku chorób przewlekłych) można również bardzo łatwo zautomatyzować usprawniając sobie pracę dzięki Rejestracji on-line i aplikacji mobilnej Visimed.

Telewizyta?

Do tej pory to raczej była ciekawostka niż profesjonalna usługa, bo przecież i tak w jej trakcie nie było możliwości wypisania recepty ani zwolnienia. Od teraz wszystko się zmienia, nowe regulacje pozwalające na realizowanie części wizyt lekarskich za pomocą telekonsultacji zaczynają nabierać realnego wymiaru - e-Recepta i e-ZLA mogą być wystawione zdalnie i dostarczone pacjentowi w trakcie telekonsultacji albo tuż po niej elektronicznie. Każdy z systemów gabinetowych KAMSOFT w połączeniu z OSOZ i VisiMed pozwala łatwo uruchomić nowoczesne usługi dla pacjentów.

Korzyści dla farmaceutów i aptek

Dla farmaceuty i apteki e-Recepta oznacza szybszą i sprawniejszą realizację recepty - system automatycznie odczyta dane na e-Recepcie i podpowie farmaceucie, które produkty są aktualnie dostępne w aptece.

Jeśli e-Recepta będzie wypisana przez lekarza korzystającego z systemu podłączonego do OSOZ i korzystającego, podobnie jak większość aptek, z bazy KS-BLOZ , to realizacja e-Recepty będzie jeszcze szybsza, a zarówno farmaceuta jak i pacjent będą mieli dostęp do dodatkowych informacji o lekach.

Dzięki integracji z systemem P1 i e-Receptą, pacjent który pojawi się w aptece z e-Receptą zostanie profesjonalnie i kompleksowo obsłużony. Czytelność e-Recept na pewno podniesie bezpieczeństwo leczenia, redukując ryzyko błędów podczas odczytywania recept.

Medexpress.pl
Dowiedz się więcej na temat: e-recepta | leki na receptę | biotechnologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »