Finansowy cykl życia młodych Polaków na podstawie wyników badania "Dziurawa Kieszeń Polaka" platformy MAM

Młodzi Polacy, choć zwykle nie posiadają jeszcze zbyt dużych oszczędności czy dochodów, którymi mogą zarządzać i rozporządzać, w większości bardzo skrupulatnie planują swoje wydatki. Z badania przeprowadzonego przez platformę MAM, aż 91 proc. deklaruje planowanie przynajmniej połowy wydatków, a 88 proc. od czasu do czasu udaje się odłożyć pewną kwotę.

Polacy w wieku 18-24 lat odkładają środki na zakup własnego auta. Aż 61 proc. gromadzi je właśnie w tym celu. Młodzi oszczędzają również fundusze z myślą o innych wydatkach, jednak ani wyjazd na wakacje, ani rozwój osobisty, czy zakup sprzętu RTV/AGD nie są dla nich tak ważne, jak posiadanie własnych czterech kółek. Potrzeby finansowe oraz podejście do zarządzania własnym budżetem u młodych Polaków różni się od starszych pokoleń, jednak to właśnie ta grupa powinna zostać uznana za najbardziej zaradną finansowo. Co jeszcze ich wyróżnia na polu zarządzania finansami?

Reklama

Finanse a młodość

Młodzi Polacy (osoby w wieku 18-24 lat), na przekór wszelkim stereotypom, są najbardziej planującą swoje finanse grupą społeczeństwa. Aż 91 proc. z nich planuje przynajmniej połowę swoich wydatków, choć tylko 14 proc. przyznaje, że planowanie obejmuje większość pieniędzy wypływających z ich portfela. Ze względu na zwykle mniejsze od pozostałych pokoleń zasoby finansowe, wynikające przede wszystkim z ograniczonych dochodów, a tym samym wysokości comiesięcznego budżetu, 88 proc. badanych z tej grupy wiekowej tylko od czasu do czasu udaje się odłożyć pewną kwotę. Jednak co miesiąc robi to aż 20 proc.. Wśród młodych Polaków najczęściej oszczędzają osoby nieposiadające jeszcze stałego partnera, które najczęściej prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe lub nadal zamieszkują z rodzicami. I choć różne badania pokazują, że to właśnie życie w związkach pozwala na oszczędzanie, to jednak aż 34 proc. młodych Polaków bez drugiej połówki udaje się najczęściej odkładać wolne środki. Gromadzą je oni z myślą o różnym przeznaczeniu, ucząc się przy okazji zaradnego zarządzania budżetem, a umiejętność ta bardzo przydaje się w późniejszych okresach ich życia.

Odkładanie na samochód

A na co zwykle odkładają młodzi? Do celów, na które Polacy po uzyskaniu pełnoletności zwykle kumulują środki pieniężne, należą: zakup samochodu (61 proc.), rozwój osobisty i nauka (8 proc.), wyjazd na wakacje (7 proc.), a także zakup sprzętu RTV/AGD (6 proc.). Przyczyn, dla których dla młodych ludzi tak ważne jest posiadanie własnego pojazdu mechanicznego można doszukiwać się w chęci zaprzestania współdzielenia samochodu z rodzicami, posiadania czegoś własnego i postawienia pierwszego samodzielnego kroku w dorosłość. Samochód jest jednocześnie pewnego rodzaju symbolem świadczącym o samodzielności, dojrzałości i statusie społecznym. Jednocześnie jednak rodzice i opiekunowie chętniej przekazują młodym Polakom własne środki na inne niż zakup samochodu cele, co sprawia, że zwykle po osiągnięciu pełnoletności młodzi starają się samodzielnie nabyć swoje pierwsze auto.

Polacy po ukończeniu 18-tego roku życia zwykle kontynuują naukę, rozpoczynają pierwszą pracę lub łączą obie te aktywności i powoli usamodzielniają się, choć często jeszcze zamieszkują wspólnie ze swoimi rodzicami. Fakt ten sprawia, że cele, na które starają się odkładać pieniądze, nie są związane z poprawą ich sytuacji mieszkaniowej, a raczej przyjemnościami oraz posiadaniem czegoś na własność. Sytuacja ta zmienia się jednak już po kilku latach, gdy zakładają własne gospodarstwo domowe.

Niech starsi uczą się od młodych pokoleń

Choć potrzeby finansowe młodych Polaków znacznie różnią się od potrzeb pozostałych pokoleń, to na uznanie zasługuje ich umiejętność planowania własnych wydatków, podejście do oszczędzania i zarządzania posiadanymi pieniędzmi. Wielu przedstawicieli starszych pokoleń może uczyć się od młodych finansowej zaradności, ponieważ - pomimo znacznie mniejszych zasobów - zarządzanie finansami bez presji pozwala im znacznie sprawniej planować wydatki i odkładać określone środki na różny cel i spełnianie marzeń. Jest to etap konieczny do zrobienia kolejnego kroku w dorosłe życie.

Raport "Dziurawa Kieszeń Polaka" został opracowany na podstawie wyników ilościowego badania telefonicznego CATI, przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Kantar TNS S.A. w październiku 2017 roku, na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków, na zlecenie spółki New Media Ventures, właściciela platformy MAM.

Opr. KM

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: młodzi Polacy | badania | finansowy | platformy | życia | cykl | Młodzi | Polacy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »