FM Bank i PBP chcą się połączyć, fuzja do końca roku
FM Bank i Polski Bank Przedsiębiorczości złożyły do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na połączenie obu instytucji. Fuzja banków ma zostać sfinalizowana w 2013 roku.
Głównym inwestorem w FM Banku i jedynym właścicielem Polskiego Banku Przedsiębiorczości jest fundusz Abris Capital Partners.
- Staniemy się wysoko wyspecjalizowanym bankiem dla mikro, małych i średnich firm. Integracja daje nam stabilną bazę, w szczególności kapitałową, do szybkiego rozwoju i tworzenia nowych produktów - powiedział Maciej Stańczuk, prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
Banki podały, że ich fuzja ma zostać sfinalizowana w 2013 roku i po otrzymaniu wszelkich wymaganych zgód nastąpi operacyjne połączenie obu banku.
Nowy bank będzie zatrudniać ok. 700 osób pracujących w 55 oddziałach FM Banku oraz w pięciu centrach korporacyjnych Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
- - - - - -
Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, inwestująca w średniej wielkości przedsiębiorstwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Abris zarządza aktywami o wartości przekraczającej 770 mln euro pozyskanymi od międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych takich jak: fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, fundacje prywatne i fundacje uniwersyteckie. Wartość typowej inwestycji Abris to 20-60 mln euro, w wyniku czego fundusz staje się większościowym lub jedynym akcjonariuszem przejmowanej spółki. Czas zaangażowania w poszczególne inwestycje wynosi zazwyczaj od 3 do 5 lat, w którym to okresie fundusz pracuje z zarządem nad wzrostem wartości spółki, by następnie sprzedać ją inwestorowi strategicznemu lub wprowadzić do obrotu na giełdzie papierów wartościowych. Dotychczasowe inwestycje Abris na rynku polskim to m.in.: FM Bank - instytucja finansowa dedykowana do obsługi mikro i małych firm, Masterlease - lider polskiego rynku car fleet management, Etos - detaliczna sieć sprzedaży konfekcji odzieżowej, właściciel marki Diverse, Alumetal - wiodący producent aluminiowych stopów odlewniczych, Siódemka - wiodąca firma na polskim rynku przesyłek ekspresowych.
FM Bank SA to pierwsza w Polsce instytucja finansowa wyspecjalizowana w obsłudze mikro i małych firm. Głównym założeniem działalności FM Banku jest przybliżenie mikro i małym firmom nowoczesnych usług bankowych oraz umożliwienie im dostępu do środków finansowych na rozwój i inwestycje. FM Bank rozpoczął działalność operacyjną 23 lutego 2010 roku, a jego sieć oddziałów liczy obecnie 55 placówek w całej Polsce.
Oferta produktowa FM Banku została przygotowana z myślą o finansowaniu rozwoju mikro i małych firm oraz gromadzeniu oszczędności - lokowaniu nadwyżek finansowych przez klientów indywidualnych, firmy oraz pozostałych uczestników rynku finansowego.
Bank zwraca uwagę mikroprzedsiębiorców na ich pozafinansowe potrzeby i równocześnie proponuje rozwiązania przynoszące konkretne korzyści: konta firmowe z dodatkowymi usługami taki jak szeroki pakiet usług chroniących firmę - prywatna opieka medyczna dla przedsiębiorcy, jego rodziny i pracowników; opiekę prawnika czy pakiety windykacyjne.
Polski Bank Przedsiębiorczości SA działa w Polsce od ponad 17 lat. Wcześniej znany był pod nazwą WestLB Bank Polska. W 1995 roku Westdeutsche Landesbank Polska SA otrzymał pełną licencję bankową. Bank zajmował się finansowaniem projektów typu "greenfield", emisją euroobligacji komunalnych, finansowaniem projektów autostradowych.
W 1997 roku Bank finansował m.in. projekt konwersji elektrowni węglowej na gazową (ENS Sp. z o.o.) oraz projekt typu "greenfield": budowa rurociągu gazowego (EuRoPol GAZ SA). Rok później został wdrożony system realizacji płatności masowych z wykorzystaniem skanowania, a także przeprowadzona została pierwsza emisja euroobligacji komunalnych (Miasto Kraków). W 1999 roku WestLB Bank Polska uzyskał mandat na finansowanie pierwszej koncesji autostradowej (A4), a w kolejnych latach finansował projekty autostradowe (A2, A4).
W kolejnych latach Bank specjalizował się w finansowaniu akwizycji, emisji obligacji i euro-pożyczek dla sektora publicznego, korporacji oraz wiodących spółek na polskim rynku.
W 2010 roku w konsekwencji wytycznych Komisji Europejskiej WestLB Bank Polska zostaje sprzedany. Nowymi właścicielami zostają fundusz private equity Abris Capital Partners oraz Dom Maklerski IDMSA. Bank zmienia nazwę na Polski Bank Przedsiębiorczości SA, zmienia się też strategia działania instytucji.
W 2011 roku PBP Bank wdrożył nowy system informatyczny, 11 wersję Oracle Flexcube i jest pierwszym bankiem korzystającym w Polsce z tego systemu. Na początku 2012 roku Bank rozszerza swoją ofertę o faktoring i otwiera cztery centra bankowości korporacyjnej (Gdańsk, Poznań, Łódź, Kraków).
W lipcu 2012 roku Abris Capital Partners odkupił 45 proc. akcji banku od Domu Maklerskiego IDMSA i tym samym jest jedynym właścicielem PBP Banku.
W listopadzie 2012 r. PBP Bank rozszerza swoją ofertę o depozyty dla klientów indywidualnych.
- - - - - - -
Bankowcy z większym optymizmem patrzą w przyszłość. W marcu poprawę sytuacji ekonomicznej ekonomicznej odnotowano w co czwartym banku, a w co trzeciej placówce oczekuje się poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych miesięcy - wynika z badania irmy TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich.
Widać poprawę miedzy innymi na rynku depozytów złotowych, ale tylko wśród klientów indywidualnych. Wyraźnie poprawiła się ocena sytuacji na rynku kredytów złotowych.
Poza tym, w ciągu ostatniego miesiąca wzrósł odsetek placówek deklarujących obniżenie oprocentowania kredytów.
Sondaż przeprowadzono 200 placówkach bankowych reprezentujących wszystkie typy banków krajowych, od 8 do 18 marca. (PAP)
Sprawdź: PROGRAM PIT 2012